24 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

SICAK ANALİZ- KİŞİLERİN SOYLARINA VURGU YAPAN BÜTÜN YAKLAŞIMLAR TEHLİKELİDİR

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- KİŞİLERİN SOYLARINA VURGU YAPAN BÜTÜN YAKLAŞIMLAR TEHLİKELİDİR

Eklenme : 23.11.2018 - 8:54

SICAK ANALİZ-  KİŞİLERİN SOYLARINA VURGU YAPAN BÜTÜN YAKLAŞIMLAR TEHLİKELİDİR

 

Ülkeler geleceğe yönelik umutlarını yitirdikçe geçmişin ‘’şanlı’’ sayfalarına doğru kaçarlar.

O sayfalarda neler yoktur ki: Savaşlar, soy kavramına dayalı büyük başarılar, milliyet duygusuna vurgu yapan şahlanışlar, dini kavramları günlük yaşamın hatta devlet yönetiminin odağına yerleştiren söylemler dizginlenemez bir biçimde çıkar gelirler o sayfaların arasından.

Yoksul, gelecekle bağlantısı kesilmiş kitleleri gerçeklerden kopararak oyalamanın bundan daha etkileyici bir yöntemi yoktur.

Tabii bu savrulmanın sonuçta neleri doğuracağını, toplumu nasıl bir noktaya doğru sürükleyeceğini baştan kestirmek de olanaksızdır.

Bize bizden başka dost yok yaklaşımıyla doruk noktasına ulaşan düşmanlık üzerine kurulmuş ülkeler arası ilişkilerin savaşlarla noktalanması kaçınılmazdır.

Peki bu savaşlarda kimin kanı akar en çok: Dünyaya, hayat bakışları soy sop, şanlı tarih ve ecdat üzerine sıkıştırılmış yoksul kitlelerin çocuklarının.

İnsanı yalnızca insan olduğundan ötürü görmeyen, karşısındakini ırk ve soy bağlantıları üzerinden değerlendiren her yaklaşım umulmadık tehlikelere gebedir ve bunun bedelini ne yazık ki hep yoksul ailelerin çocukları öder.

Türkiye’de son 16 yıldır yalnızca iktidar cephesinde değil, onların baskıcı yönetimlerini eleştiren kesimlerde de karşılıklı olarak sürdürülen, sop sop üzerine kurulmuş inanılmaz bir ötekileştirme hareketi sürdürülüyor. Somut örnekler üzerinden gidecek olursak Erdoğan’ın ‘’Afedersiniz Ermeni.’’ sözü geliyor hemen akıllara. Ya da sıcak bir gelişme olarak yine onun, Gezi olaylarında göstericilere parasal destek sağladığı iddiasıyla 7 aydır tutuklu bulunan iş adamı  Osman Kavala’nın George Soros’dan destek aldığını ifade eden şu cümlesi: ‘’Arkasında Macar Yahudisi var.’’

Peki iktidarın uygulamalarını eleştiren kesimlerde durum farklı mı?

Araştırmacı yazar sıfatıyla ‘’Erdoğan’ın soyu nereye dayanıyor?’’ sorusunu işlediği çalışmasını  E- kitap olarak satışa çıkaran  Oğuz Hakan Göktürk, Cumhurbaşkanının aile kökenini şu ifadelerle tanımlıyor:

‘’Gürcü Bagratuniler, Osmanlı Devletine en fazla direnen unsurlardan biriydi. Bir kısım Bagratuni aileleri, İstanbul’da esaret altında tutulurken, bir kısmı da Trabzon, Potamya (Rize) taraflarına zorunlu iskan edilmişlerdi.’’

Erdoğan’ın soyunu Gürcülere bağlayan yazar, eşi Emine Erdoğan’ı da sınıflandırmaya dahil etmiş:

‘’Emine Erdoğan, Siirtli Gülbaran ailesinin kızıdır. Gülbaran ailesinin kökenlerinin dayandığı Siirt’te önemli sayıda Yahudi, Ermeni, Süryani, Nasturi, Keldani ve diğer Hıristiyan unsurların yaşadığı bilinmektedir.’’

Bunlara Bülent Arınç’ı Bursa doğumlu bir Rum, Ahmet Davutoğlu’nu kökü Taşkent’e dayanan bir Yahudi, Abdullah Gül’ü Kayseri doğumlu bir Ermeni olarak gösteren kimi yazıları da ekleyelim.

Bugün karşısındakine nefretini, kızgınlığını soy sop ve mezhep bağlantısıyla dile getirenlerin yarın işi kafatası ölçümlerine, ağızdaki diş sayısına, kemik yapısına ve ten rengine getirmeyeceklerinin hiçbir garantisi yoktur.

Yapmayın, öfkenize teslim olmayın.

Öfke sevgiyi öldürür.

Sevginin olmadığı yerde akla gelebilecek her türlü acımasızlık, vahşilik kol gezer.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları