SICAK ANALİZ- KURALSIZ, VAHŞİ VE BİLGİSİZ.  SONUÇ: 9 GÜNDE 142 KİŞİ ÖLDÜ.

Ana Sayfa » SICAK ANALİZ » SICAK ANALİZ- KURALSIZ, VAHŞİ VE BİLGİSİZ.  SONUÇ: 9 GÜNDE 142 KİŞİ ÖLDÜ.

02.09.2018 - 16:41

SICAK ANALİZ- KURALSIZ, VAHŞİ VE BİLGİSİZ.  SONUÇ: 9 GÜNDE 142 KİŞİ ÖLDÜ.

 

 

Kural tanımazlık, zorbalık, ‘’Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’’ ilkelliği, balığın baştan kokması gibi devletin en tepelerinden, günlük yaşamın kuş uçmaz, kervan geçmez sokaklarına kadar dalga dalga yayılan bir toplumsal hastalığa dönüştü.

16 yıldır Anayasa’yı delik deşik eden, Meclis’te ettiği yemine sadık kalmayan bir yönetimin anlayışının sokağa, günlük yaşama yansıma biçimini, son dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde insanın suratına tokat gibi çarpan rakamlarla anladık.

Dokuz günlük tatilde trafik kazalarında 142 insanımızı kaybettik. Aynı kazalarda 859 kişi de yaralandı.

İki ay süren Afrin Harekatı’nda verdiğimiz şehit sayısı 53.

Yani dokuz günde, Afrin’dekinin üç katı kadar yurttaşımızı klasik anlatımıyla yollara kurban ettik.

Tabii bunu şimdi yalnızca kural tanımazlığın sonucu olarak görmek mümkün mü?

Şu kadarı kesin doğru: Baştakiler nasıl ben yaptım oldu diyorsa, direksiyon başına geçenlerin bir kısmı da aynı düşünceyle hareket ediyorlar. Yani örneğin seçim akşamı mafyatik bir örgütlenmenin uygulayabileceği yöntemleri kullanarak, önceden hazırlanmış ve sandıklara atılmasına göz yumulmuş milyonlarca mühürsüz zarfı geçerli sayan yönetim kadrolarının yaptıklarıyla, sol şeritte önüne çıkana öfkeyle korna çalan; yetmedi, çekilmekte gecikenin arka tamponuna burnunu sokan eşkiyanın kural tanımazlığı aynı düşüncenin ürünüdür.

Ama burada önemli bir ayrıntı daha var.

Afrin’de askerin geçiş güzergahlarına mayın döşeyen, üzerlerine intihar mangaları yollayan teröristin mantığıyla, yolları kan gölüne çevirenlerin yaptıkları arasında hiçbir fark yok.

Kuralsızlığın şiddetle, öfkeyle, sabırsızlıkla, bilgisizlikle, öngörüsüzlükle, acımasızlıkla, gelişmemişlikle buluştuğu yerler haline geldi karayolları.

Dokuz günde 142 kişinin mayına basarcasına, roketatarlı bir saldırıya uğrarcasına ölüp gitmesini başka hiçbir şey açıklayamaz.

Üstelik daha vahimi artık bir katliama dönüşmüş bu kazaları toplumun doğal sayması, önemsememesi, bana bir şey olmadı ya deyip sırtını dönmesi, gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak görüp içselleştirmesidir.

Sistem tüketiyor: Hem kendini, hem de karşısında diz çökeni.

Vahşi düzen ne yazık ki, cana ve acıya doymuyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :