SICAK ANALİZ-MÜTHİŞ! TÜRKİYE FRANSA’YI GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALEDE BULUNULUYOR GEREKÇESİYLE KINADI. AYNI SAATLERDE ŞİDDETE HAYIR DİYEN KADINLAR İSTANBUL’DA BİBER GAZI İLE DAĞITILDI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ-MÜTHİŞ! TÜRKİYE FRANSA’YI GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALEDE BULUNULUYOR GEREKÇESİYLE KINADI. AYNI SAATLERDE ŞİDDETE HAYIR DİYEN KADINLAR İSTANBUL’DA BİBER GAZI İLE DAĞITILDI.

25.11.2018 - 21:53

SICAK ANALİZ-MÜTHİŞ! TÜRKİYE FRANSA’YI GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALEDE BULUNULUYOR GEREKÇESİYLE KINADI. AYNI SAATLERDE ŞİDDETE HAYIR DİYEN KADINLAR İSTANBUL’DA BİBER GAZI İLE DAĞITILDI.

Türkiye’nin son 16 yılı tarihe çarpıcı açıklamaların, akıl almaz uygulamaların zirveye tırmandığı bir dönem olarak geçecek.

Bunu iki sıcak gelişmeyle belgeleyelim.

Fransa’da, ‘Sarı Yelekliler’ hareketi tarafından, akaryakıt zamlarına ve reformlara karşı geçtiğimiz hafta başlatılan protestolar devam ederken, dün Başkent Paris’te toplanan göstericilerin Eyfel Kulesi çevresinden Şanzelize’ye doğru yürüyüşleri bugün de sürdü. Polisin eylemcilere sert müdahalesi sonucu ortalık savaş alanına döndü.

Peki Fransa’da akaryakıta yapılan zamları kabul etmiyoruz diyen Sarı Yeleklilerle Türkiye’nin nasıl bir  ilişkisi olabilir?

Şimdi sıkı durun:

Türkiye, Paris’te güvenlik güçlerinin göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanmasını kınadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Demokrasilerde diyaloğun gerekliliğine inanıyor, olayların en kısa sürede yatışması için itidal çağrısında bulunuyoruz. Fransa’daki bu gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz. Fransız güvenlik güçlerinin göstericilere sertleşen müdahaleleri ve orantısız güç kullanmaya varan uygulamaları da kaygı vericidir” dedi.

İnanılır gibi değil ama açıklama aynen böyle.

Türk Dışişleri demokrasilerde diyaloğun gerekliliğinden söz ederek, Fransız polisinin müdahalesini sert bulduğunu belirtiyor.

Bakın bu açıklamanın yapıldığı saatlerde İstanbul’da neler oldu:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla Taksim Tünel’de toplanan kadınlar  “Erkek şiddeti öldürür”, “Boşanmayı değil erkek şiddetini durdurun”, “Erkek şiddetine tahammülümüz yok” pankartları açtı. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” sloganı atan kadınlara sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Polis kadınların yürüme talebine “umarım görevlilerimizi ezmeye kalkmazsınız erkeklerimiz devreye girmez” diye karşılık verdikten sonra kitleye biber gazı ile müdahale etti ve dağıttı. Aralarında yaşlıların ve çocukların da bulunduğu kalabalıkla polisler arasında arbede çıktı.

Bir yanda Fransa’da göstericilere müdahale eden polisin davranışlarını sert bulduğunuz için kaygılarınızı dile getireceksiniz, diğer yandan İstanbul’da şiddete hayır diyen kadınları biber gazı sıkarak dağıtacaksınız.

Devletin iki olay karşısındaki duruşu gelip dayandığımız trajikomik durumu gözler önüne sermesi açısından ibret verici.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :