SICAK ANALİZ-ÖNCE 16 YILDA İŞ KAZALARINDA ÖLEN 22 BİN İŞÇİNİN HESABINI VERİN BAKALIM

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ-ÖNCE 16 YILDA İŞ KAZALARINDA ÖLEN 22 BİN İŞÇİNİN HESABINI VERİN BAKALIM

01.05.2018 - 18:36

SICAK ANALİZ-ÖNCE 16 YILDA İŞ KAZALARINDA ÖLEN 22 BİN İŞÇİNİN HESABINI VERİN BAKALIM

 

 

 

İktidarın toplumu dilediğince biçimlendirme noktasında en başarılı olduğu yöntem, kavramların içini boşaltarak onlara işine gelen türde anlamlar, içerikler yükleyerek gerçeği ötelemesi, kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği yaratmasıydı.

Bunun dünyadaki en iyi uygulamasını Amerika gerçekleştirdi.

ABD Irak’ta 1 milyon sivili katlederken oraya demokrasi götürdüğü yalanını sürekli yinelendi. Bu öylesine işe yaradı ki, ardından Arap Baharı senaryosu da benzer bir biçimde uygulamaya sokuldu. Libya, Mısır, Tunus ve son olarak Suriye, emperyalizmin demokrasi ve insan hakları gibi kavramların ardına sığınarak, oralarda at koşturduğu bir hale dönüştü. Çünkü petrol her şey demekti, demokrasi ve insan haklarıysa ona ulaşmak için yalnızca birer basamaktı.

İktidar 2002’de aynı söylemlerle yola çıktı. Başta Ahmet-Mehmet Altan, Oral Çalışlar, Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar, Murat Belge, Hasan Cemal, Nuray Mert olmak üzere eski kaşar solcuların, dolara endeksli liberallerin ‘’Yetmez ama evet, neyse ki sivilleşiyoruz ’’ haykırışları eşliğinde bugünkü baskıcı yapının temel taşları elbirliğiyle döşendi.

Sonuçta faşizme ramak kala, bir dönemecin ağzına geldik dayandık.

Dönemeç 24 Haziran.

Erdoğan eğer burayı da aşarsa onu tutacak pek bir şey kalmayacak.

AKP şimdi seçim manifestosunu duyurmaya hazırlanıyormuş.

Temel söylem daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük üzerine işlenecekmiş.

İnsan, toplumu aptal yerine koymanın bir sınırı olmalı diye düşünüyor.

Niye?

Çünkü rakamlar yalan söylemez. Sen bilgi kirliliği ve yalan haber üzerinden kodladığın bir medya gücü ile istediğin pembe tabloyu yaratabilirsin ama bir de rakamların dili var. Dökelim o halde:

16 yılda Zonguldak, Soma, Ermenek, Şırnak başta olmak üzere yurdun dört bir yanında 22 binin üzerinde işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Savaştan beter bir tablo bu.

Sıcak Analiz’in tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

ÖNCE 16 YILDA İŞ KAZALARINDA ÖLEN 22 BİN İŞÇİNİN HESABINI VERİN BAKALIM

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :