SICAK ANALİZ: ‘’TAMAM’’ YALNIZCA ‘’TAMAM’’ DEĞİLDİR!

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ: ‘’TAMAM’’ YALNIZCA ‘’TAMAM’’ DEĞİLDİR!

09.05.2018 - 11:15

SICAK ANALİZ: ‘’TAMAM’’ YALNIZCA ‘’TAMAM’’ DEĞİLDİR!

 

Şimdi Gezi olaylarını yeniden anımsamanın tam zamanı.

Haziran Direnişi, İstanbul’da Gezi Parkı’nın kapatılması, yerine söylenmese de AVM dikileceğinin anlaşılması, dolayısıyla oradaki gariban ağaçların kesileceğinin ortaya çıkması üzerine, yani görünürde tek bir ağacın neden olduğu büyük bir toplumsal dalgalanmadır desek, yanlış söylemiş olur muyuz?

O zaman bu tanımlamanın eksik kısmını dolduralım: Ağaçların kesilme girişimi kuşkusuz ateşleyici bir nedendi. Ama Gezi olayları asıl, ağzı burnu kapatılmış, kaynama noktasını çoktan aşmış, içi su dolu bir düdüklüdeki buharın, ite kaka bulduğu küçücük bir delikten dışarıya sızma çabası değil miydi?

Tıpkı bugün olduğu gibi 2013’ün Haziran’ında da toplum sürekli örselenmekten, üzerine bindirilen yüklerden, insan onuruyla bağdaşmayan yönetim biçiminden, bugüne ve geleceğe ilişkin duyduğu endişelerden dolayı düdüklüdeki buhardan farksızdı. O gün çökertildiği yerden silkinip kalkmasına neden olan unsur tek bir ağaçtı; ama bu başka bir şey de olabilirdi.

2018’in Mayıs’ındayız şimdi.

Kitlelerin içine itildikleri çözümsüzlüklerin kat be kat arttığı bir dönemde, yalnızca bir ‘’Tamam’’ sözcüğü kar topu gibi büyüyüp, Türkiye’nin sınırlarını aşarak başka ülkeler doğru yuvarlanıp gitti.

 

SICAK ANALİZ’in tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

‘’TAMAM’’ YALNIZCA ‘’TAMAM’’ DEĞİLDİR!

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :