SICAK ANALİZ- TÜRKİYE ASIL TROPİK FIRTINAYI 24 HAZİRAN’DA YAŞADI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- TÜRKİYE ASIL TROPİK FIRTINAYI 24 HAZİRAN’DA YAŞADI.

29.09.2018 - 21:14

SICAK ANALİZ- TÜRKİYE ASIL TROPİK FIRTINAYI 24 HAZİRAN’DA YAŞADI.

.

 

Meteoroji ve AFAD günlerden bu yana uyarıyor:

“Mevcut acil durum bilgi ve talimatlarını dinleyin. Pencerelerden uzak durun. Tahliye uyarısı yapıldığında derhal uygulayın. Bina ve ağaçlardan uzak durun. Fırtınaya yakalandıysanız güvenli ve kapalı bir yere gidin. Aşırı ve ani yağışlardan dolayı sel olabileceğinden, bodrum ve alt katlarda bulunmayın. Taşkın sularda yürümeyin, araç kullanmayın. Köprülerden uzak durun. Fırtına esnasında araç kullanmayın. Acil değil ise yolculuk yapmayın. Araç kullanmak zorunda kaldıysanız köprü ve viyadükleri kullanmayın, alternatif yolları deneyin.”

Bu uyarılara kimin itirazı olabilir ki?

Türkiye ilk defa bu boyutlarda bir kasırgayla tanışmak üzere.

Ama doğa olayları konusunda böylesine gelişen bilim, olası toplumsal sarsıntılar öncesinde de aynı uyarıları yapabilseydi neler olurdu acaba?

‘’24 Haziran’da sandık başına gidecek olanlar:16 yıldan bu yana ülkeyi yönetenlerin yaptıklarını ve yapmadıklarını 9 seçimdir gördünüz. Eğer yine aynı yönde karar verirseniz Türkiye tek adam rejimine geçecek. Ülke öyle bir konuma bürünecek ki, örneğin Cumhurbaşkanı diyelim ki Almanya’ya gittiğinde insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda defalarca uyarılacak. Hadi bu beni ilgilendirmez dediniz ama doğrudan sizi ilgilendiren öyle şeyler yaşayacaksınız ki tropik fırtına bunların yanında bahar esintisi kalacak. Enflasyon yüzde yüzlere dayanacak. Doğalgaz, elektrik, akaryakıt başta olmak üzere günlük hayatı doğrudan etkileyen tüm enerji kaynakları lüks tüketime girecek. Onlar ateş pahası oldukça domatesi 10 TL’den, eti 100 TL’den yiyeceksin. Daha doğrusu yiyemeyeceksin. Paran pul olacak. İşsizliğin yüzde 20’lere dayandığı bir ülkede 5 milyon göçmen senin boğazından kesilen lokmalarla bakılacak. Kriz ülkenin dağını taşını zandır zangır titretirken bu yönetim göçmenlere 32 milyar dolar para harcamakla övünecek.’’

Ah bilim toplumsal olaylar konusunda da böyle uyarabilseydi keşke.

Meteorolojinin günlerdir duyurduğu tropik fırtınanın bin beterini, bu ülke toplumsal düzlemde aylardır yaşıyor ve daha da yaşayacak, biline.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :