26 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

SICAK ANALİZ- BU YAZI AMERİKALI ASKERİ UZMANLARIN PYD/YPG’Lİ TERÖRİSTLERİN SICAK ÇATIŞMA İÇİN KAZDIKLARI TÜNELLERDE BERABERCE BEKLEDİKLERİNİN KANITIDIR

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- BU YAZI AMERİKALI ASKERİ UZMANLARIN PYD/YPG’Lİ TERÖRİSTLERİN SICAK ÇATIŞMA İÇİN KAZDIKLARI TÜNELLERDE BERABERCE BEKLEDİKLERİNİN KANITIDIR

Eklenme : 16.10.2019 - 18:52

SICAK ANALİZ- BU YAZI AMERİKALI ASKERİ UZMANLARIN PYD/YPG’Lİ TERÖRİSTLERİN SICAK ÇATIŞMA İÇİN KAZDIKLARI TÜNELLERDE BERABERCE BEKLEDİKLERİNİN KANITIDIR

 

Aşağıdaki yazı Amerikan Foreign Policy Dergisi’nde Lara Seligman imzasıyla 15 Ekim tarihinde yayımlandı.

Yurtseverlik.com olarak taşıdığımız isme yakışır bir duruşla, yani yalnızca ve yalnızca YURTSEVERCE bir yaklaşımla bu yazının tamamını örgütün propagandasını yapmamak adına vermiyoruz.

Ama şunun altını özenle çiziyoruz: Bir kez daha ortaya çıkmıştır ki Türkiye Suriye’de aslında Amerika ile karşı karşıyadır.

Bunu bizden önce söyleyen taraf yazıda somut olarak belirtildiği üzere ABD’li askeri uzmanların ta kendisidir.

Çok bilinen bir gerçeği vurgulamanın şimdi sırası:

Sorunu gerçekten çözmek istiyorsanız onu yaratan nedenleri doğru tespit etmek zorundasınız. Burada sorunun öncelikle ABD olduğunu, YPG/PYD yapılanmasının tamamen maşa görevi üstlendiğini kuvvetle söylemekte fayda var.

İşte Türkiye’yi bu operasyonda bekleyen asıl tehlikenin, Amerikan Foreign Policy Dergisi’nde Lara Seligman imzasıyla yayımlanan somut kanıtı:

 

” Kürt militanlar tünel ağlarını kullanarak başladıkları karşı ataklarını arttırıyorlar.

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yaptığı askeri müdahale sürerken, Suriyeli Kürtler tünel ağlarını ve diğer savaş taktikleriyle, Türklerin eline geçirdiği bir takım alanları geri almaya başladılar.

Kürtlerle geçmiş yıllarda birlikte çalışmış dört ABD resmi görevlisinin teyit ettiğine göre; muhtemel Türk müdahalesine karşı kullanılmak üzere yerleşim merkezlerinin altlarında inşa edilmiş olan savunma tünellerini kullanan SDF güçleri sınır bölgelerini korumaya çalışıyorlar.

ABD yönetiminin kıdemli görevlilerinden birine göre, Kürt militanlar, Türkleri şaşırtacak etkinlikte yeni savunma yolları geliştirmede bir hayli ünlüler.

Bu arada ABD güçlerinin hızla çekilmesinin ardından açılan boşluk Rus güçleri tarafından dolduruldu. ABD güçlerinin bıraktığı bu boş  alanı Türkiye’nin müdahalesinden korumak için, SDF’nin Esad ve Rus destekçileri ile anlaştığı açıkça ortaya çıktı. Sonuçta Esad güçleri kuzeydoğu Suriye’de yerlerini alırken, Rus GÜÇLERİ de Menbiç çevresinde güvenlik önlemlerini arttırdılar.

Bu gelişmelerin Başkan Trump’ın Türkiye’ye koyduğunu ilan ettiği yeni ambargoların sadece birkaç saat sonra ortaya çıkmış olması dikkat çekici.

Bu arada Trump yaptığı açıklamada geçen pazartesi günü hem SDF lideri Mazloum, hem de Erdoğan ile görüştüğünü, Erdoğan’dan Kobani’ye girmeme sözü aldığını bildirdi.

Eğer Erdoğan Trump’a verdiği bu sözü tutarsa, bu ateşkes yolunda ilk adım olabilir.

Bu arada arabuluculuk yapmak üzere Başkan Yardımcısı Pence ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın başkanlığında bir heyetin Türkiye’ye gittiği öğrenildi. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak ABD Savunma Bakanı Esper’in de gelecek hafta Brüksel’e giderek NATO ortaklarını harekete geçirmeye çalışacağı bildiriliyor.

Peki sözünü ettiğimiz o tünellerde şimdi neler oluyor?

Türkiye’nin 2018 Afrin müdahalesi sırasında SDF ile birlikte çalışan ABD’li görevliye göre, o sıralarda Menbiç’de inşa edilen tüneller, gerektiğinde savunma hatlarını geride oluşturacak tarzda inşa edilmiş. Yine aynı görevliye göre; Türk Hava gücüne karşı savunmadan mahrum olduklarını bilerek hareket eden SDF’liler çatışmalarda kullanmak üzere bu tünelleri sınır boyunca oluşturmuşlar.

Tünellerin inşasından sonra, bunların nasıl savunma amaçlı kullanılacağı konusunda ABD’li görevlilerce birlikte çok sayıda tatbikat yapıldı.

ABD güçleri SDF’lileri, Türkiye’nin müdahalesi karşısında savunma derinliği oluşturmak üzere geri hatlarda çok sayıda savunma noktaları kurabilmeleri için eğittiler.

Yine bu görevliye göre; SDF anti-tank füzeleri imalatı konusunda iyi bir biçimde eğitildi.

Ayrıca güçlerini bölgede hareketli tutabilmek için okul araçları, pikaplar ve kamyonları da hazırladılar.

Aslında gerek tüneller, gerekse diğer savunma yöntemleri, Trump’ın 2018’de ilan ettiği ABD güçlerinin çekilmesi ihtimaline karşı çok önceden hazırlandı.

Yine aynı görevliye göre SDF, Türkiye’nin müdahalesi durumunda bu hazırlıkların da yetmeyeceğini düşünerek, o günlerden itibaren Rus ve Esad güçlerinin desteğine muhtaç olunabileceğini hesapladı.

Şu andaki duruma göre, Türk destekli Özgür Suriye Ordusu güçleri, Afrin’dekinden daha hızlı hareket ediyorlar.

Ancak her şeye karşın, SDF’in M4’ün kontrolünü kısmen de ele geçirebilmiş olması önemli bir gelişme. Çünkü bu ana yol milislerin hızlı mobilize edilebilmesi için son derece önemli.

Yani M4 onlar için ” hayat yolu”.

 

Bu yazının kaynağı:

Kurdish Fighters Mount Counterattack Using Network of Tunnels

 

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları