30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

SİNGAPUR’UN ”KANSERLİ” DİYEREK İADE ETTİĞİ BAHARATLAR VE SAĞLIĞI KADERİNE TERK EDİLEN BİR ÜLKE

Ana Sayfa » GÜNCEL » SİNGAPUR’UN ”KANSERLİ” DİYEREK İADE ETTİĞİ BAHARATLAR VE SAĞLIĞI KADERİNE TERK EDİLEN BİR ÜLKE

Eklenme : 01.02.2023 - 8:44

SİNGAPUR’UN ”KANSERLİ” DİYEREK İADE ETTİĞİ BAHARATLAR VE SAĞLIĞI KADERİNE TERK EDİLEN BİR ÜLKE

Türkiye’de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu’nun üç ürünü geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur’da toplatıldı, Singapur Gıda Ajansı (SFA), Türkiye’den ithal edilen üç baharatta gıdalarda kullanılması yasaklı olan endüstriyel renklendiriciler tespit edildiğini duyurdu.

Duvar’dan Ogün Akkaya’nın haberine göre Singapur’un yasakladığı baharatları Meclis gündemine taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, numune analizlerinin tamamlanma süresine tepki göstererek Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Yüceer’in taklit ve tağşiş listeleriyle ilgili soru önergesini cevaplayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Singapur tarafından iade edilen baharatların analizinin tamamlanmadığını söyledi.

‘NUMUNELERE İLİŞKİN MUAYENE VE ANALİZ DEVAM ETMEKTEDİR’

CHP’li Candan Yüceer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Kirişçi, Arifoğlu firmasının baharatları hakkında yürütülen incelemeler hakkında bilgi verdi. Kirişçi, “Söz konusu firmanın yurt içinde satışa sunduğu ürünlere yönelik 2022 yılı içerisinde yapılan denetim sonucunda firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, ilgili parti-seri nolu ürünler piyasadan toplatılmıştır. Ayrıca firmanın kamuoyuna yansıyan ürün gruplarında resmi kontrollerin yapılması için 81 İl Müdürlüğümüz talimatlandırılmış olup, alınan numunelere ilişkin muayene ve analiz süreçleri devam etmektedir” dedi.

‘ANALİZLER NASIL OLUR DA 2 AYDA TAMAMLANAMAZ?’

Bakan Kirişçi’nin soru önergesine verdiği yanıtını değerlendiren Yüceer, “Singapur tarafından iade edilen baharatların analizi nasıl olur da 2 ayda tamamlanamaz?” dedi. Analizlerin derhal gerçekleşmesi ve taklit, tağşiş listelerinin düzenli olarak yayınlaması gerektiğini söyleyen Yüceer şunları kaydetti:

“Halk sağlığı ertelenemez, ihmale gelmez. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetlemeler sonucu açıklanan kamuoyunda ‘ifşa listesi’ olarak bilinen taklit ve tağşiş tespit edilen firmaların duyurulduğu liste yaklaşık 5 aydır açıklanmamaktadır. Gıda mühendisleri ve halk sağlığı uzmanları taklit ve tağşişe karşı denetimlerin artırılması gerektiğini vurgulamaktadır.”

NE OLMUŞTU?

Singapur Gıda Ajansı (SFA), Türkiye’den ithal edilen üç baharatta gıdalarda kullanılması yasaklı olan endüstriyel renklendiriciler tespit edildiğini duyurmuştu. Açıklamada, bu maddelerin potansiyel olarak kansere yol açabileceği belirtilmişti. Türkiye’de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu’nun üç ürünü Singapur’da toplatılmıştı. Bu ürünler arasında 250 gramlık pakette satılan öğütülmüş sumak, 70 gramlık paketteki öğütülmüş tatlı biber ve 180 gramlık paketle satılan tavuk baharatı yer alıyordu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları