SİYASETTE ÇIRAKLIK VE KİBİR- ERGÜN AYDOĞAN

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » SİYASETTE ÇIRAKLIK VE KİBİR- ERGÜN AYDOĞAN

06.06.2018 - 9:47

SİYASETTE ÇIRAKLIK VE KİBİR- ERGÜN AYDOĞAN

SİYASETTE ÇIRAKLIK VE KİBİR

Erdoğan, Muharrem İnce’yi işaret ederek ‘çırağa’ dükkân teslim edilmez…

Erdoğan hedef küçülttü. Bir zamanlar ‘tüccar’ siyasetçi olmakla övünürken ‘esnaflığa’ dönüş yapmış. Yine bir zamanlar kendisini Türkiye’yi pazarlamakla görevli sayarken şimdi dükkân tezgâhında satılacak hale geldiği mesajını veriyor.

Kim çırak, kim kalfa, kim usta, kim büyük usta…

Bu terimlerin hepsi Erdoğan’a ait terimler. Erdoğan ilk iktidara gediği birinci dönemi ‘çıraklık’, ikinci dönemi ‘kalfalık’, üçüncü dönemi ‘ustalık’, son dönemi ise ‘büyük ustalık’ dönemi olarak tanımlıyor. Muharrem İnce’nin söylemesine gerek yok. Erdoğan 2002-2007 birinci döneminin çıraklık dönemi olduğunu kabul ediyor. Neymiş? Bu ülke uzun bir dönem ‘çırağa’ teslim edilmiş. Çırak olarak gelenler uzun bir dönem çıraklık, kalfalık dönemi geçirmiş. Ustalık ve büyük ustalık dönemine gelinmiş midir, sanki o biraz tartışmalı. Çünkü bu uzun iktidar döneminde yine, kendini çırak olarak tanımlayanlar tarafından; aldatılan, kandırılan, beraber oldukları tarafından ihanete uğranılan dönemlerdi. Herhalde ustalık ehliyetine ulaşılmış olunsaydı; kandırılma ve aldatılma yaşanmazdı!

Dükkânı teslim edecekler herhalde soracaklardır 16 yılda ‘usta’ olamayanlar bundan sonra ‘büyük usta’ olabilirler mi?

Büyük usta! Çırak olarak ülkeyi teslim aldığındaki deneyimi neydi? 3,5 yıllık belediye başkanlığı… Parlamento, devlet deneyimi var mıydı? Yoktu. Milletvekili olduğu gün başbakan oldu. 16 yıldır da, çırak, kalfa, usta ve büyük usta olma mücadelesi devam ediyor. Ama sürekli aldatılıyor, kandırılıyor; milletten özür diliyor, tanrının kendisini affetmesini istiyor.

Gelelim o daha ‘çırak’, dükkân teslim edilmez dediği Muharrem İnce’ye.

Diploma sağlam mı, sağlam…

Peki, parlamento deneyimi var mı, devlet işleyişini bilir mi?

Herhalde en iyi o bilir. 2002-2018 uzun bir süre, 16 yıl. 16 yılda bir günlük milletvekili olmadan başbakan olarak dükkânı işletmeyi bilenlerden daha iyi bilmesi lazım. Ayrıca kendisini çırak olarak görenlerin aksine; ben16 yılda parlamentoda gereken tecrübe ve bilgi birikimine ulaştım, bana teslim edeceğiniz dükkânı en iyi ben işletirim.

Aldanmam…

Aldatılmam…

Kandırılmam…

Ve ne aldatan ne de aldatılan olurum, tecrübem buna müsait diyen biri varken… diğeri de kendi çıraklık dönemlerini unutmuş; kendinden başka kimseyi yönetme ehliyetine sahip görmüyor. Ne yani sizden önce bu ülke yok muydu? Siz giderseniz bu ülke sizinle birlikte yok mu olacak? Evet sizden önce bu ülkenin ‘beka’ sorunu yoktu.

Erdoğan kibrin doruk noktasında! Kendisi dışında herkesi yok sayıyor. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi geçmişte ülke yönetimine talip olacak siyasi liderler ekranlarda karşı karşıya gelir açık oturumlar yapılırdı. Bütün adaylar açık oturum talebini dile getiriyor, yapılsın diyor. Hatta bazı adaylar isterseniz danışmanlarınızla gelin teklifini yapıyor ama Erdoğan kabul etmiyor.

Gelişmiş demokrasilerde halen devam eden bu gelenek bizde yok. Neden? Çünkü Erdoğan kendisini çok yüksek, çok erişilmez olarak değerlendiriyor. Ne diyor; ben onlarla aynı ortama gelip onlara prim mi yaptıracağım, benim üzerimden kimsenin prim yapmasına müsaade etmem. Yani; en değerli benim! Ya, bir zamanlar katıldığınız açık oturumlar; o zaman değersiz miydiniz?

Bakıldığında çırak dediği Muharrem İnce çıraklık dönemini çoktan aşmış, 16 yıl önce ülkeyi yönetmek için işbaşına gelenlerden çok daha deneyimli, çok daha tecrübeli gözüküyor.

E birde beni kimse aldatamaz, kandıramaz diyorsa…

Kimseyi ötekileştirmeden huzur getireceğim diyorsa…

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :