6 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

SOĞANIN GÜCÜ ANKETLERE YANSIDI..TOGG MU SOĞAN MI? HALK SEÇİMİNİ YAPTI..

Ana Sayfa » GÜNCEL » SOĞANIN GÜCÜ ANKETLERE YANSIDI..TOGG MU SOĞAN MI? HALK SEÇİMİNİ YAPTI..

Eklenme : 17.04.2023 - 16:45

SOĞANIN GÜCÜ ANKETLERE YANSIDI..TOGG MU SOĞAN MI? HALK SEÇİMİNİ YAPTI..

 

AKSOY Araştırma Şirketi’nin kurucusu Ertan Aksoy; gündemdeki son gelişmeleri, verilere dayalı analizlerle, siyasilerin gündem belirleyen açıklamalarını ve bu açıklamaların toplum üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Ertan Aksoy’un değerlendirmesi şöyle:

 

Birkaç yıldır, ülkenin gerçekleri ile iktidarın gündemi arasındaki bağ önemli oranda koptu. İktidar, yaratmış olduğu problemlerin konuşulmaması için geri kalan her şeyi konuşmaya hazır.

Seçmenin öfkesinin merkezinde yoksullaşma var. İktidarın, orta, orta üstü ve üst sosyo-ekonomik statü grubundaki seçmende oy kaybetmesinin nedeni de bu. Elinde kalan kadroların yetenek kapasitesi ise bu sorunu çözmekten öte sorunu gizleme veya gündemi değiştirmeye yetiyor. Bu nedenle, sabah akşam “seccadeye bastı basmadı” vb. tartışmalar içerisine düşürülüyoruz.

Seçime çok az bir süre kaldı. Kalan sürede, toplumdaki yoksullaşma ve iktidar değişiminde yaratılacak refah artışı dışında konuşulan birçok konu iktidara örtük destektir. İktidarın zaman kazanmasına, daha fazla oy kaybetmemesine hizmet eder.

İktidar bloğu, yarattığı makro ekonomik sorunlarla baş edemediği için, kalan süreyi bir gündem saptırmayla, iki de manevi tatmin yaratma çabasıyla geçirecek. Mesele şu ki, biz ne yapacağız? Bana göre yapmamız gereken, iktidarın manevi tatmin çabasında o alanda rekabet etmeye çalışmak yerine, maddi tatmine ve somut ihtiyaçlara dayalı ürettiğimiz doğru politikaları savunmaktır.

İçinde bulunduğumuz günlerde AKP, seçmene sürekli olarak insansız hava araçlarını ve TOGG’u anlatıyor. Bakanlar, çocuklar gibi şen TOGG ile tur atıyor. Erdoğan, son çalışılan insansız hava aracı Kızılelma’nın önünde fotoğraf veriyor. Elbette bu tesadüf değil. Çünkü bu iki konuyu ölçtüğümüzde insanların duygusunun “gurur” olduğunu görüyoruz. İHA’lar ve TOGG seçmene gurur veriyor. Ekonomik krizler toplumsal onuru zedeler. Bu nedenle “gurur”, özellikle şu dönemde karşılık bulacak bir duygu. Yani AKP’nin bu hamleleri doğru fakat eksik.

Aynı zaman dilimi içerisinde muhalefet ise gıda fiyatlarından yola çıkarak beslenme sorununa, özellikle de çocukların beslenme sorununa işaret ediyor. Devlet okullarında çocukların beslenmesinin devlet tarafından karşılanacağını vadediyor. Eminim ki birçok insan, yüksek teknolojili Kızılelma’ya karşı soğan fiyatlarını yarıştırmanın doğruluğuna dair şüphe duyuyor ve belki de zayıf kaldığına inanıyor. Peki öyle mi? Gelin yanıtını birlikte arayalım.

Bu hafta muhalefetin ve iktidarın öne çıkardığı konuların hangisini vatandaşın daha çok önemsediğini anlamaya çalıştık. İlk olarak “Cumhurbaşkanı olsanız aşağıdakilerden hangisini öncelikli olarak tercih edersiniz?” sorusunu sorduk ve TOGG ile çocukların öğlen yemeklerinde ücretsiz beslenmesini seçenek olarak verdik.

 

 

Görüldüğü üzere seçmenin tam üçte ikisi (%66,7) Cumhurbaşkanı olsa TOGG yerine çocuklara öğlen ücretsiz yemek dağıtımını tercih edeceğini ifade ediyor. Bu oran AKP seçmeninde %44,5 ve MHP seçmeninde %44,1.

Devamında yine “Cumhurbaşkanı olsanız aşağıdakilerden hangisini öncelikli olarak tercih edersiniz?”  sorusunu sorduk ve bu kez insansız hava araçları üretmeyi tercih ederim ile gıda fiyatlarını düşürmeyi tercih ederim seçeneklerini verdik. Birlikte inceleyelim.

 

Seçmen, insansız hava araçları yerine gıda fiyatlarının düşürülmesine öncelik verdiğini açık ara farkla ifade ediyor. Yani, toplumun %72,9’u gıda fiyatlarının düşmesinin, insansız hava araçlarının yapımından daha öncelikli olduğunu düşünüyor.

Özetle, muhalefetin politikası seçmende daha fazla karşılık buluyor. Sayın Numan Kurtulmuş’un “Biz TOGG diyoruz, adamlar soğan diyor, biz TCG Anadolu diyoruz, adamlar sarımsak diyor” yaklaşımını bilimsel çalışmalar ile ölçtüğünüzde çıkan sonuç şu ki “adamlar” doğrusunu söylüyor.

Ertan Aksoy

 

İLGİLİ HABER: AKSOY ARAŞTIRMA’NIN BU ÇALIŞMASI ÖNEMLİ. NİYE? İKTİDAR KESİMİNDEN BİRBİRİ ARDINA GELEN AÇIKLAMALARDA GIDA FİYATLARINDAKİ FAHİŞ ARTIŞIN ÖNLELENEMEZ BOYUTLARA ULAŞMASINA MAKUL GEREKÇELER ARANIYOR. BU ÖNCE BÜTÜN DÜNYADA KRİZ VAR ÇIKIŞIYLA AÇIKLANMAYA ÇALIŞILIRKEN BİR SÜRE SONRA KRİZİN ÖZELLİKLE TÜRKİYE’DE KİTLELERİ PERİŞAN ETTİĞİ GERÇEĞİNİ GİZLEMEKTE YETERSİZ KALDI. BU SÜREÇTE KİLOSU 30 TL’DEN SATILAN SOĞAN ADETA BİR SİMGEYE DÖNÜŞTÜ. SOFRALARIN OLMAZSA OLMAZI ALTIN FİYATLARIYLA YARIŞIYORDU ARTIK. EN SON ERDOĞAN’IN DANIŞMANI YASİN AKTAY’IN KUTSAL KİTAPLARDAN ALINTILARLA SOĞANI KARALAMA, İLLE DE SOĞAN DİYENLERİ YOK SAYMA GİRİŞİMİ AKILLARDAN SİLİNMEYECEK BİR ”SAÇMALIK” ÖRNEĞİYDİ. AMA AKSOY ARAŞTIRMA’NIN KONUYLA İLGİLİ VERİLERİ ÜLKENİN GELDİĞİ NOKTAYI GÖSTERMESİ AÇISINDAN İBRETLİK. ARAŞTIRMADA SEÇMENLERE SORULUYOR: CUMHURBAŞKANI OLSANIZ AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİNİ ÖNCELİKLİ OLARAK TERCİH EDERSİNİZ: 1- İNSANSIZ HAVA ARACI ÜRETİMİ YAPMAYI TERCİH EDERİM..2- GIDA FİYATLARINI DÜŞÜRMEYİ TERCİH EDERİM. YANITLAR ÇOK ÇARPICI, TIPKI FAHİŞ FİYATLA SATILAN SOĞAN GERÇEĞİNİ KUTSAL KİTAPLARDAN HADİSLERLE AÇIKLAMAYA ÇALIŞAN ERDOĞAN’IN DANIŞMANI YASİN AKTAY’IN SÖYLEDİKLERİ GİBİ..

ERDOĞAN’IN DANIŞMANI YASİN AKTAY ‘DAN ‘’SOĞAN’’ TEPKİSİ: ‘’ÖZGÜRLÜKLER BİRİLERİNİ AZDIRDI’’

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları