SOMA’DA ”ADALET” CAN ÇEKİŞİYOR. ÜZERİNDEN 4 YIL GEÇTİ, HESABI HÂLÂ SORULMADI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SOMA’DA ”ADALET” CAN ÇEKİŞİYOR. ÜZERİNDEN 4 YIL GEÇTİ, HESABI HÂLÂ SORULMADI.

13.05.2018 - 17:24

SOMA’DA ”ADALET” CAN ÇEKİŞİYOR. ÜZERİNDEN 4 YIL GEÇTİ, HESABI HÂLÂ SORULMADI.

Manisa’nın Soma ilçesinde 4 yıl önce bugün, Soma AŞ’ye ait kömür ocağında 301 madencinin yaşamını yitirdiği acı facia yaşandı. 4 yıldır süren davanın oturumu 19 Haziran’da görülecek.

Soma’da meydana gelen maden faciasında 301 madenci hayatını kaybetmiş, saatler süren enkaz kurtarma çalışmaları gerçekleşmişti. Kamuoyunun vicdanını rahatlatacak bir karar henüz çıkmadı. TMMOB Maden Mühendisleri Odası, 301 madencinin hayatını kaybettiği bugün, 19 Haziran’da görülecek davaya ‘301 candır, 301 insandır’ diyerek çağrı yaptı.

Madenciler Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklama şöyle:

”Bundan tam 4 yıl önce bugün Soma`da, Soma A.Ş.‘ ye ait kömür ocağında tarihimizin en vahim facialarından biri gerçekleşti. 5`i maden mühendisi olmak üzere tam 301 canımız, 301 maden emekçimiz kömür ocağında çıkan yangında yanarak, boğularak, zehirlenerek öldüler. Ölen sadece 301 maden emekçisi değildi, ölen bir kent, ölen bir toplum, ölen vicdanlarımız oldu. Geriye ölenlerin anneleri, babaları, evlatları, eşleri, kardeşleri kaldı. Bir de geriye sorumluların cezalandırılması, bu tür facialara zemin hazırlayan koşulların değiştirilmesi umudumuz kaldı.

Bildiğiniz gibi Soma faciası 4 yıldır yargı sürecinde. 19 Haziranda Mahkemenin yeni bir oturumu ve belki de son oturumu olacak. Faciada sorumluluğu olanların adalete uygun bir ceza almaları toplumumuzun vicdanına kısmen de olsa iyi gelecek, en azından yapılanlar cezasız kalmadı diyebileceğiz. Ancak esas sorunun bu olmadığının kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Çünkü çoğu kez alt düzey yöneticilere teknik elemanlara ve elbette maden mühendisi meslektaşlarımıza yüklenen bu suç, gerçek suçluyu ve nedenlerini gizlemektedir.

Türkiye iş kazaları bakımından Dünya`da en üst sıralarda bulunmaktadır. Soma faciasının dışında Şırnak, Şirvan, Ermenek, Karadon, Elbistan, Kemalpaşa, Dursunbeyli, Gediz, Armutcuk, Kozlu ve adını sayamadığımız birçok facia ülkemizin üzerinde duran birer kara lekedir. Bütün bu facialarda yaşamını kaybeden meslektaşlarımızı ve maden emekçilerini bir kez daha saygıyla anıyor ve başta yakınları olmak üzere tüm camiamıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Ancak bu faciaların son olmadığı konusunda da halkımızı bir kez daha uyarıyoruz. Çünkü bu facialar rastlantısal değildir, köklü nedenleri vardır. Bu faciaların en temel nedenleri, aşırı kar hırsı, üretim zorlaması, denetim arzusu ve iradesi bulunmayan kamu kurumları ve sendikasız işgücüdür. Aşırı kar hırsı ve bunun sonucu oluşan üretim zorlaması, üretim süreçlerinde bilim ve tekniği dışlamakta, işçiyi sendikasızlaştırmakta ve ne pahasına olursa olsun işçileri en düşük ücretle en yoğun biçimde çalıştırmaktadır. Sonuçta madencilikle birlikte diğer sektörlerde de ülkenin dört bir köşesinden acı haberler gelmekte, birçok emekçi iş kazalarına uğramakta, kalıcı engeller ve ölümler günlük yaşamda sıradan haberler haline gelmektedir. Oysa hastalanan, bedensel engeller yaşayan ve ölenlerin her biri bir candır, her biri bir insandır.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :