22 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

SOMA’DA İŞÇİ TEKMELEYEN YUSUF YERKEL’İN ATAMASINA KARŞI ALMANYA’DA SENDİKA VE ÖĞRENCİ DERNEKLERİ EYLEME HAZIRLANIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » SOMA’DA İŞÇİ TEKMELEYEN YUSUF YERKEL’İN ATAMASINA KARŞI ALMANYA’DA SENDİKA VE ÖĞRENCİ DERNEKLERİ EYLEME HAZIRLANIYOR

Eklenme : 11.01.2022 - 17:18

SOMA’DA İŞÇİ TEKMELEYEN YUSUF YERKEL’İN ATAMASINA KARŞI ALMANYA’DA SENDİKA VE ÖĞRENCİ DERNEKLERİ EYLEME HAZIRLANIYOR

Manisa Soma’da 301 işçinin öldüğü maden kazasının ardından eylem yapan işçiye tekme atan, sonra da ‘Ayağım incindi’ diyerek rapor alan dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler sürüyor.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel’in atanmasını protesto için hazırlık yapıyor. Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği de “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı.

Atama kararının geri alınmasının talep edildiği açıklamada “Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel’in, Frankfurt’a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız” denildi.

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti. Yüksel, “Soma’daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye’nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt’ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları