23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

CAN KAYBI 35 BİN 418’E YÜKSELDİ..ERDOĞAN: ”SENİN MUMUN ÇOKTAN YANDI VE YANMAYA DA DEVAM EDİYOR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » CAN KAYBI 35 BİN 418’E YÜKSELDİ..ERDOĞAN: ”SENİN MUMUN ÇOKTAN YANDI VE YANMAYA DA DEVAM EDİYOR”

Eklenme : 14.02.2023 - 20:11

CAN KAYBI 35 BİN 418’E YÜKSELDİ..ERDOĞAN: ”SENİN MUMUN ÇOKTAN YANDI VE YANMAYA DA DEVAM EDİYOR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş merkezli depremlerde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybettiğini, 105 bin 505 kişinin yaralandığını açıkladı, “Yaralılarımızın 13 bin 208’i halen hastanelerimizde tedavi altındadır” dedi.

Duvar’da yer alan habere göre Erdoğan AFAD merkezinde yapılan Kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında depremlere ilişkin “Dünyadaki uzmanların tamamının da ittifakıyla, büyüklüğü, yıkıcılığı, istisnai bir tabiat olayı olarak değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin ev ve iş yerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri tarafından incelendiğini söyleyen Erdoğan, “İlk belirlemelere göre deprem bölgesinde 47 bin binadaki 211 bin konutun, yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi” dedi.

Erdoğan, yıkılan binaların yüzde 98’inin 1999 yılından önce yapıldığını öne sürdü.

Erdoğan, mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşasına başlayacaklarını da söyledi, “Depremin yıktığı veya oturulamaz hale getirdiği her evi, her iş yerini yeniden yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz” diye konuştu. Erdoğan “Kademli olarak birkaç ay içerisinde fay hatlarının uzağında inşa edeceğimiz tüm konutların yapımına geçilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına, acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunacaklarını söyledi.

Erdoğan “Bankacılık sektörümüz, 2022 karlarının belli bir oranını, şu an itibarıyla 50 milyar lira civarında, depreme tahsis ettiler” diye konuştu. “Yurt içinde ve dışında AFAD’a yapılan, şimdilik tutarı 8,3 milyar lirayı bulan yardımların tamamını deprem bölgesi için kullanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabine üyeleri, kabine toplantısına katılan kamu görevlileri olarak, depremzedeler için AFAD’a toplam 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldık” diye konuştu.

15 Şubat’ta akşam saat 20.00’de Türkiye, KKTC ve Azerbaycan’da “Türkiye tek yürek” sloganıyla bir yardım kampanyası düzenleneceğini söyleyen Erdoğan, bölgedeki barınma faaliyetlerine ilişkin ise “Deprem bölgelerinde kurulan çadır sayısı 175 bini, konteyner sayısı ise 5 bin 400’ü geçti” dedi.

“SPK önüne gidip siyaset yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, canla başla yürütülen faaliyetleri sabote etmeye kalkanları asla unutmayacağız” diyen Erdoğan, başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere muhalefeti hedef aldı: “Bir olmamız, yekpare hareket etmemiz gereken zamanda ne yazık ki Türkiye’de siyaset belli bir bölümüyle, ana muhalefet, ciddi manada çirkinleşti. Kalkıyor Borsa İstanbul’daki atılan adımlarla alakalı SPK’nın önüne gidip gösteri yapıyor. Bu milletin paralarının SPK’da veyahut farklı yerlerde yok edildiğinden bahsediyor. Gün bir olma zamanıdır, beraber olma zamanıdır. Bu tür şeylerle ilgili elinde belgen varsa, hayat boyu senin elinde bu tür belgelerle zaten konuşmadın. Hayatın yalan. Hep yalanlarla hareket ettin. Burada da yalancının mumu yatsıya kadar yanar, bunu bilesin. Senin mumun çoktan yandı ve yanmaya da devam ediyor. Bu iftiralar asla milletim tarafından affedilmeyecektir.”

Erdoğan, “Fedakarca yürütülen çalışmaları değersizleştirmek için iftiraya ve dezenformasyona kadar her türlü çirkefliği sergileyenleri şimdilik biz de not ediyoruz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları