SON DAKİKA:  SIRBİSTAN GEZİSİNİ İPTAL EDEN MACRON BAŞBAKAN’A GÖSTERİCİLERLE GÖRÜŞÜN TALİMATI VERDİ. SARI YELEKLİLERİN YANITI ŞAŞKINLIK YARATTI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SON DAKİKA:  SIRBİSTAN GEZİSİNİ İPTAL EDEN MACRON BAŞBAKAN’A GÖSTERİCİLERLE GÖRÜŞÜN TALİMATI VERDİ. SARI YELEKLİLERİN YANITI ŞAŞKINLIK YARATTI.

04.12.2018 - 10:30

SON DAKİKA:  SIRBİSTAN GEZİSİNİ İPTAL EDEN MACRON BAŞBAKAN’A GÖSTERİCİLERLE GÖRÜŞÜN TALİMATI VERDİ. SARI YELEKLİLERİN YANITI ŞAŞKINLIK YARATTI.

 

 

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı kendilerine Sarı Yelekliler adını veren eylemcilerin protestoları giderek şiddet boyutunu arttırırken Macron Sırbistan’a yapacağı iki günlük geziyi iptal etti.

Başbakan Eduoard Philippe’yi göstericilerle görüşme talimatı veren Macron’un durumun daha da alevlenmesini önlemek amacıyla yoğun mesai harcadığı bildiriliyor.  Ancak hükümette gelen görüşme talebi göstericiler tarafından reddedildi.

Yurtseverlik.Com’a ulaşan bilgiye göre hükümetle görüşme girişiminde bulunan iki kişi ölümle tehdit edildi.

Bu arada dün akşam saatlerine doğru eylemcilere destek veren yeni gruplar oluştu. Daha iyi bir eğitim  talebinde bulunan lise öğrencilerinin, iş güvenliği konusunda yaşadıkları sıkıntıları gerekçe gösteren ambulans şoförlerinin de Sarı Yeleklilere katıldığı da gelen bilgiler arasında.

Olayla başladığından bu yana gelişmeleri mercek altına alan bir kamuoyu araştırmasının da sonuçları dikkat çekiciydi. Buna göre Fransa’da halkın yüzde 70’i göstericilerin taleplerini haklı buluyor. Aynı araştırmaya göre halkın yüzde 85’i olayların şiddet boyutuna ulaşmasından rahatsızlık duyuyor.

Bütün bu gelişmelerin odağındaki isimse Macron. Bir yandan göstericiler tarafından istenmeyen adam ilan edilen Cumhurbaşkanı, olayları önleyemediği için de işdünyasının boy hedefi haline geldi.

Sarı Yeleklilerin başlattıkları eylemlerin en çarpıcı noktası siyasi partilerden, sendikalardan ve STK’lardan uzak durmaları. Göstericiler internet ortamında oluşturdukları çeşitli platformlar üzerinden örgütlenerek eylemlerini sürdürürken sık sık dile getirdikleri temel görüş özellikle siyasi partilerden umudu kestikleri yönünde. Siyasi gözlemciler bunun yaratabileceği tehlikelere dikkat çekiyorlar.

Olayları tanımlayan en çarpıcı yorumsa Paris Belediye Başkan’ı Anne Hidalgo’dan geldi.  İnternet üzerinden örgütlenen Sarı Yeleklilerin eylemlerini, 1968 Mayıs’ındaki olaylardan daha büyük olarak analiz eden Hidalgo şiddetin yayılma riski konusunda da uyarıda bulundu.

Öte yandan Fransa’da üçüncü haftasında olan Sarı Yelekler eylemleri sırasında, yaralanan 80 yaşında bir kadının hayatını kaybetti

Cumartesi günü Marsilya kentinde yaşanan olayda protestoda yer almayan kadın, evinin panjurlarını kapatmak isterken gelen bir gaz bombasının yüzüne isabet etmesi sonrası hastaneye kaldırılmıştı.

Yaşlı kadının hastanede ameliyat sırasında yaşamını yitirdiği açıklandı.

Akaryakıt zammına tepki olarak başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda şu ana kadar 100’den fazla kişi yaralandı. Yaralılar arasında 23 polisin olduğu bildiriliyor.

Eylemlerle bağlantılı kazalarda da 3 kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor.

Fransa İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Pazar günü gerçekleşen eylemlere ülke genelinde 136 bin kişi katıldı.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :