SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- BİZİM YSK’NIN KARARI BEKLENİRKEN TRUMP’IN ADALET BAKANI BAŞSAVCI BARR DEMOKRATLARI ÇİLEDEN ÇIKARDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- BİZİM YSK’NIN KARARI BEKLENİRKEN TRUMP’IN ADALET BAKANI BAŞSAVCI BARR DEMOKRATLARI ÇİLEDEN ÇIKARDI

04.05.2019 - 21:40

Sönmez Çetinkaya

Sönmez Çetinkaya

yazarın tüm yazıları
SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- BİZİM YSK’NIN KARARI BEKLENİRKEN TRUMP’IN ADALET BAKANI BAŞSAVCI BARR DEMOKRATLARI ÇİLEDEN ÇIKARDI

31 Mart yerel seçimler gecesinden bu yana bir ay geçti. İstanbul seçimini kazanan İmamoğlu YSK’yı zorlaya, zorlaya uzunca bir süre sonra nihayet mazbatasını aldı.

Ancak İstanbul’da yapılan seçimlere AKP’lilerin yaptığı bitmez tükenmez itirazlar iyice tırmandırılarak, sonunda İstanbul’da yapılan seçimlerin toptan iptaline dayandı.

Kararlarına itirazın mümkün olmadığı YSK ise, seçimin ardından geçen bir ayı aşan sürede, nedendir bilinmez bir türlü karar veremedi. Pazartesi karar bekleyenler var ama, şimdiye kadar kendi içtihatlarına bile pek saygılı olmadığı anlaşılan YSK, bakarsınız yeni bir eğip bükme ile hiç kimsenin beklemediği bir karar da verebilir. Kim bilir?

Neyse, bizim YSK’nın tuhaflıklarını bir yana koyup, bir başka ülkede hukukun eğilip bükülmesi anlamında benzerlikler sergilenen ilginç bir olaya bakalım.

Nerede mi?

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelere kimi zaman örnek gösterilen ABD’de!

Meraklı okuyucular kolaylıkla hatırlayacaklardır. Olay, Trump’ın 2016’da aday olup sonunda kazandığı başkanlık seçim kampanyaları sırasında, Rus ajanların gizli müdahaleleri ile seçim sonuçlarını Trump lehine etkilemelerinden tutun da, Trump’ın hile yapmasına, adaletin tecellisini engellediğine kadar bir sürü iddianın soruşturulması hakkında.

Trump’ın başkanlığa oturduğu Ocak 2017’nin hemen ertesinde ortaya konan iddialar, iki yıldan fazladır ABD kamuoyunu meşgul ediyor. Bu süre içinde Trump, ekibinin üst düzey sorumlusu birçok kişiyi tasfiye edip, soruşturmaların önünü almak için çok çaba gösterdi ama başta ABD basını ve rakip Demokratlar buna izin vermedi!

Olayın öyküsü bir hayli uzun.

Başsavcılığa bağlı FBI’ın eski başkanlarından Bob Muller özel savcı olarak olayı tahkik etmekle görevlendirildi. Uzun ve bir hayli tartışma ile süren çalışması sonunda, Muller geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru raporunu Başsavcı Bill Barr’a verdi.

Muller’in raporunun içeriğini bir süre kimseyle paylaşmayan Barr nihayet geçtiğimiz çarşamba günü Senato Yargı Komitesi karşısına çıkıp, komite üyesi senatörlerin Muller raporu hakkındaki sorularını yanıtladı.

Sorgulamanın bir kısmını tv’den izleme fırsatım oldu. İzlediğim bölümlerde, Demokrat Senatörlerden gelen sorular karşısında bir hayli zorlandığını gördüğüm Barr, onca avukatlık ve siyaset tecrübesine karşın, zaman zaman kekelemesinin önüne geçemedi.

Sorgulama, olayın sonlandırılmasını bekleyen Cumhuriyetçileri tatmin etmediği gibi, Demokratların Barr’a yönettiği suçlamaların dozunu arttırdı. Öyle ki, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Barr’ı yalancılıkla suçladı.

Bu arada, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi tarafından sorgulanmak üzere 2 Mayıs’ta komitenin önünde olması gereken Barr’ın bu celbe uymamasının, Meclis’i küçük düşürme suçu olarak yorumlanacağını ifade eden bazı gözlemciler, ya zorla getirilme yoluna gidilmesinin, ya da hapse atılmasının gerektiğini belirtiyorlar.

Bütün bunlar Demokrat’lar ile Beyaz Saray arasındaki gerginliğin giderek daha da artacağını gösteriyor. O yüzden gelişmelerin nasıl seyredeceğinin bir hayli belirsizlikler içerdiği anlaşılıyor.

Çünkü Demokrat’lara göre Barr’ın sorgulanması olayın aydınlanması için yeterli olmadı. Olayın tahkikatını yürüten Özel Savcı Muller’in mutlaka sorgulanması gerekiyor.

Kaldı ki Barr’ın sorgulanacağı günün sabahında, Barr’ı aradığı ortaya çıkan Muller’in, Barr’a sorgulamada kullanacağı dört sayfalık özetin, özellikle Trump’ın adaleti engellemesi hakkındaki kendi bulgu ve görüşleriyle uyuşmadığını hatırlattığı haberinin sızdırılmış olmasının çok önemli bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Bu durumda olayın gerçekten aydınlatılması için atılacak ilk adımın, Özel Savcı Muller’in Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi tarafından sorgulanması olacağı kesinlik kazanıyor.

Dünyanın 1 numaralı Başkanlık Sistemi olarak kabul edilen ABD Demokrasi’sinin bu sınavdan nasıl çıkacağı gerçekten merak konusu.

Bekleyip göreceğiz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :