SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- FRANSA VE ALMANYA ARASINDA FİLİZLENEN YENİ ANLAŞMANIN AMACI NE?

Ana Sayfa » GÜNCEL » SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- FRANSA VE ALMANYA ARASINDA FİLİZLENEN YENİ ANLAŞMANIN AMACI NE?

11.01.2019 - 20:33

Sönmez Çetinkaya

Sönmez Çetinkaya

yazarın tüm yazıları
SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- FRANSA VE ALMANYA ARASINDA FİLİZLENEN YENİ ANLAŞMANIN AMACI NE?

Euractive’de Alexandra Brzozowski’nin 9 Ocak tarihli haber yorumuna göre; AB’nin ana eksenini güçlü kılmak ve Euroseptik milliyetçi blokun büyümesinin önüne geçmek için Fransa ve Almanya arasında Elysee 2.0 adıyla yeni bir antlaşma imzalanacak.

Bilindiği gibi,  dönemin Almanya Şansölyesi Konrad Adenauer ile Fransa Başkan’ı Charles de Gaulles 1963 yılındaki imzalarıyla beklenmedik bir dostluğun temellerini atmışlardı.

Altı sayfalık o doküman, herhangi bir politik amaç ortaya koymamış, ancak daha sonra ortaya çıkan Alman-Fransız ortaklığının taslağı olmuştu.

Alman ve Fransız kabinelerinin onayladığı yeni antlaşma Alman Şansölye Angela Merkel ve Fransa Başkanı Emmanuel Macron tarafından, 22 Ocak tarihinde, Avrupa Uyumu’nun eski sembolü olan Almanya’nın sınır şehri Aachen’de imzalanacak. Aynı tarihte iki ülkenin parlamentolarında da onaylanacak.

Alman hükumeti sözcüsü Steffen Seibert, bu taslağın 9 Ocak’ta kabine tarafından Berlin’de onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada bu kararın ‘ tarihi önemde” olduğunu söyledi.

Reuters’in haberine göre; hazırlanan taslak, iki ülke, dış ilişkiler, savunma, iç-dış güvenlik ve Avrupa’nın bağımsız hareket yeteneğinin arttırılması konularında işbirliğini daha da derinleştireceğine vurgu yapıyor.

Paris’te Macron’un ofisinden yapılan açıklamaya göre, uzatılan bu yeni versiyonu ile Elysee Antlaşması, her iki Avrupa gücüne, ’21.yy’da karşılaşacakları güçlükler’ karşısında birlikte hareket olanağı sağlayacak.

Nihai doküman metni henüz açıklanmamakla beraber, özellikle dış-iç güvenlik konularında, Fransa ve Almanya’nın geliştireceği ortak yaklaşımlar açısından planlanan işbirliğine ağırlık verilmesi bekleniyor. 

Aslında geçtiğimiz yıldan beri üzerinde çalışılan doküman kısa olmasına karşın, Almanya’nın, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi olarak kabulü üzerinde Fransız-Alman diplomasisinin birlikte çalışmasını öngörüyor.

Bu yeni yaklaşımla, 2018’in sonlarında Alman Finans Bakan’ı Olaf Scholz’un, Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki koltuğunu AB’ye devretmesi şeklinde dillendirdiği fikir de ortadan kalkmış olacak.

Alınan bilgiye göre; söz konusu yeni antlaşmada, Almanya ve Fransa’nın AB ve NATO savunma ortaklığına bağlı kalacağı ifade edilirken, Berlin ve Paris’in Avrupa Birliği’ni erozyona uğratmak isteyen bazı milliyetçi politikacılarla mücadelede ortak hareket edeceklerine dair sinyaller bulunuyor.

ABD Başkanı Trump’ın saldırgan tavırları yanında, İtalya, Polonya ve Macaristan gibi AB ülkeleri ve Euroseptik partilerin, gelecek Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine zarar verme ihtimalinin önüne geçme kararlılıklarının da her iki liderin amaçları arasında olduğu belirtiliyor.

Bu arada yapılacak yeni antlaşma ile daha çok ekonomik yakınlaşma hedeflenirken, terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele için ulusal istihbarat ve polis örgütlerinin daha yakın işbirliğine de önemli bir yer veriliyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :