SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- NE EZEN NE EZİLEN İLKESİNDEN, OY AL DA KİMDEN ALIRSAN AL İLKESİZLİĞİNE DOĞRU KAYAN BİR ANLAYIŞIN HİKAYESİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- NE EZEN NE EZİLEN İLKESİNDEN, OY AL DA KİMDEN ALIRSAN AL İLKESİZLİĞİNE DOĞRU KAYAN BİR ANLAYIŞIN HİKAYESİ

20.12.2018 - 15:19

Ortak Akıl Editörü

yazarın tüm yazıları
SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- NE EZEN NE EZİLEN İLKESİNDEN, OY AL DA KİMDEN ALIRSAN AL İLKESİZLİĞİNE DOĞRU KAYAN BİR ANLAYIŞIN HİKAYESİ

‘Eşitsizlik zamanımızı tanımlayan sorundur’.

Bu sözler, ABD’nin önceki Başkanı Barack Obama’ya ait!

Obama bu sözleri 2013 yılı sonunda söylemiş. 

Ancak  ironiktir ki, ciddi araştırmalara göre, ABD’de gelir eşitsizliği, bu tesbiti yapan Başkan döneminde yaklaşık 100 yılın en yüksek seviyesine çıkmış.

Eşitsizlik konusundaki çalışmaları ile dünyada tanınan Fransız Prof. Thomas Piketty’nin, Berkeley Üniversitesi’nden Prof. Saez ile yaptıkları belirlemelere göre, ABD’nin en varlıklı %1’lik kesiminin yıllık ortalama geliri son 25 yılda 3’e katlanarak, 1.3 milyon $’a yükselmiş. Gelir Piramidi’nin altındaki % 50’nin ise yıllık ortalama geliri 16 bin $’da kalmış.

Eşitsizliği ölçmekte kullanılan araçlardan biri olan Gini katsayısı (0-1 arasında; 0:tam eşitlik, 1: bütün servetin tek kişide toplanmış olması hali) 2016 yılında ABD için 0.81 iken, 

İngiltere için 0.75, Almanya için 0.72, Meksika için 0.70, Rusya için 0.68, Türkiye için 0.67, Japonya için ise 0.55, Çin için ise 0.52 olmuş.

İktisatçılara göre bu belirlemeler, kapitalist batıda orta sınıfın giderek eridiğini ortaya koyuyor. Bu erime giderek siyasete de yansıyor; ABD’de Trump’ın seçilmesine, İngiltere’de Brexit’e, son günlerde de, Fransa ve diğer bazı Batı Avrupa ülkelerinde görülen Sarı Yelekliler vb. kalkışmalara neden oluyor.

Öte yandan, farklı toplumlar arasındaki bu büyük eşitsizlikten ötürü acı çeken insanların sorunlarına, siyasi sistemlerin ve siyasetçilerin kayıtsız kalmaları ise, bu durumun süreğen hale gelmekte olduğu kaygısına yol açıyor.

İşte bu kaygıyla, konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele alan Social Avrupa Dergisi, Friedrich-Ebert Vakfı ve  Hans-Böckler Vakfı Ekonomik-Sosyal Araştırma Birimleri ile birlikte bir proje ekibi kurarak eşitsizlik sorununu, Avrupa düzeyinde ele almış.

Bu çerçevede, eşitsizliğin günümüzde ne anlama geldiğini kavramak için, küresel düzeyde nitelik sahibi on beş uzmandan katkı almışlar. İnceleme sonuçları şu üç başlık altında toplanmış:

Küreselleşme/Göç ve Popülizm

Avrupa’da Eşitsizlik

Özel Politika Alanlarında Eşitsizlik

‘Eşitsizlik konusu gelecekte de, çok önemli kamu politikası olmaya devam edecek’ diyen Sosyal Avrupa Dergisi Şef Editörü Henning Meyer, bu çalışmanın, eşitsizliğin yarattığı derin sosyal sorunları anlayıp, etkin siyasi çözümler bulmakta yardımcı olabileceği düşüncesi ile yapıldığını ifade ediyor.

Biz de yurtseverlik.com sitesi olarak, bu çalışmadaki değerlendirmelerin; özü ” değişim talebiyle hakça düzen” oluşturmak olan sol/sosyal demokrat siyaseti ülkemizde diriltmeye çalışan yurtsever gençlere yardımcı olması için bu çalışmadan söz etmeyi düşündük.

Bu sözlerimiz ile elbette hedefimiz öncelikle, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sonrası devrimleri yaşama geçirirken, felsefesini doksan yıl önce Altı Ok çerçevesinde ortaya koyduğu CHP’nin kadrolarıdır.

Ancak ne yazık ki, 1992’de yeniden açıldığından bu yana, özellikle de son on beş yılda CHP, Atatürk’ün söylev ve söylemlerinde dile getirdiği çağdaş uygarlığı yakalama ilkesinden büyük ölçüde kopup, devrimlerin gösterdiği yönün tersine, ‘hakça düzen’ ilkesini terk edip sağ siyasete yelken açmıştır.

Bu kayma sonunda, “Oy al da, nereden alırsan al” fırsatçılığı ve popülizminin çok tipik söylemleri, partide üst perdeden dile getirilebilir hale gelmiştir. 

Böylesi kötü bir şekilde oportünizm ve popülizm kokan ilkesiz yaklaşım, benim elli yıl önceki gençliğimin ‘ne ezen, ne ezilen; hakça düzen’ hedefini benimsemiş sol/sosyal demokrat CHP’nin söylemi olamaz, olmamalıdır da……..

O nedenle önünde sonunda yeniden ilerlemeci ve gelişmeci devrimciliğini ilke edinerek gerçek kimliğine geri döneceğinden  kuşku duymadığımız CHP’de görev alacak, birikimli, enerjik ve genç siyasetçilere bir nebze de olsa yararlı olabilecek bu tür çalışmalara sitemizde yer vermeyi görev sayıyoruz. 

Üstelik ortalığın toz dumana boğulduğu, doğruyla yanlışın birbirine karıştığı, gerçekle yalanın yer değiştirdiği böylesi karanlık bir süreçte, CHP’yi ısrarla sağa çekmek için kurulan tuzakları tek tek ortaya çıkarmak bütün yurtseverlere düşen bir görev olsa gerek.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :