SONUÇ? TÜRKİYE’NİN İSTEDİĞİ GÜVENLİ BÖLGE OLUŞACAK MI? HAYIR. PKK- YPG UNSURLARI GERİYE ÇEKİLECEK Mİ? HAYIR

Ana Sayfa » GÜNCEL » SONUÇ? TÜRKİYE’NİN İSTEDİĞİ GÜVENLİ BÖLGE OLUŞACAK MI? HAYIR. PKK- YPG UNSURLARI GERİYE ÇEKİLECEK Mİ? HAYIR

14.11.2019 - 7:37

SONUÇ? TÜRKİYE’NİN İSTEDİĞİ GÜVENLİ BÖLGE OLUŞACAK MI? HAYIR. PKK- YPG UNSURLARI GERİYE ÇEKİLECEK Mİ? HAYIR

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın Beyaz Saray’daki ikili görüşmesinin ardından Türkiye saatiyle 24:00’da ortak basın açıklaması için gazetecilerin karşısına geçti.

Basın toplantısında ilk açıklama ABD Başkanı Trump’tan geldi.

Türkiye ile ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini belirten ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok harika ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Trump, “Ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması için ilerleme sağladığımızı düşünüyorum. S-400 meselesi için çalışmalar devam edecek. Terörle mücadelede Türk vatandaşlarına da gösterdikleri işbirliklerinden dolayı müteşekkiriz. Cumhurbaşkanı’nın büyük bir hayranıyım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı bizim mücadele ettiğimiz gibi terörle mücadele ediyor, halkını koruyor” dedi:

TRUMP: ATEŞKES DEVAM EDİYOR CUMHURBAŞKANINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

“Sözlerime başlarken hanımefendiye hoş geldiniz diyorum. Türkiye’nin first ladysi hanımefendiye. Çok harika verimli toplantı geçirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Serkan Gölge’yi bıraktığı için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kendisi gözaltındaydı. Bu güzel jestti. Teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu ABD için ve Türkiye için iyi haber. Türkiye herkesin bildiği gibi NATO müttefiki aynı zamanda ABD’nin çok önemli müttefiki. İki ülke arasında diplomasi, barış ve refahın olduğu gelecek için çok önemli. Gün içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben samimi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Suriye’deki durum, geçen ay Pence ve Pompeo’yu göndermiştim. Görüşmeler gerçekleştirmişti. O’brien de aynı şekilde sayın Erdoğan’la görüştüler. Buradaki görüşmeler çok başarılı oldu. O günkü görüşmelerde çok şey başardılar. Bu karmaşık durumun iyileştirilmesi adına gelişme kaydettiler. Ateşkes devam ediyor. Cumhurbaşkanına işbirliği için teşekkür ediyorum.

 TRUMP: TÜRKİYE YAPMASI GEREKENLERİ YAPMAYA DEVAM EDECEK

Türkiye yapması gerekenleri yapmaya devam edecek. Ben Cumhurbaşkanını çok destekliyorum. Ateşkes her ne kadar karmaşık da olsa ileriye doğru gidiyor. ABD ve Türkiye başka güvenlik konularında da birlikte çalışıyorlar. Türkiye, ABD’den sonra NATO’da en büyük ikinci ordu. Türkiye savunma harcamasını düzenli olarak arttırmaya devam ettirdi. 29 ülke arasında NATO’ya karşı yükümlülüklerini yerine getiren ülkelerden. Afganistan’daki misyona kararlı destek verdi. Buradaki ortaklık, DEAŞ’ın yıkılması için çok önemli oldu. Yakın zamanda El Bağdadi öldürüldü. Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu. Bunu takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına müteşekkiriz. İşbirliği, ticaret, savunma, askeri ekipman programlarımız devam ediyor. Milyarlarca dolar değerinde satış söz konusu Türkiye’de. F-35 için parçalar üretiyorlar. Türkiye’nin S-400 alımı bizim için ciddi zorluklar ortaya çıkarıyor. Bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız. Umuyorum çözmeyi başaracağız. Dışişleri Bakanları ve güvenlik danışmanları S-400 için görüşme yapmaya devam edecekler.

TRUMP: ABD TÜRKİYE İTTİFAKI ÇOK GÜÇLÜ OLABİLİR

Yaklaşık 100 milyar dolar civarına ticaretimizi getirmek istiyoruz. O da şu andaki dört katı olur. Hedefimiz ticareti arttırmak ve ikili ilişkilerimizi devam ettirmek. Çin’le yapılan ticaret anlaşması da hızlı şekilde ilerlemeye devam ediyor. Ne olup bittiğini göreceğiz. Çin bir anlaşma yapmak istiyor. ABD ticaret ve yatırımların önündeki engelleri kaldırmak bizim amacımız. Türkiye’nin de pazarını açmasını istiyoruz. Bunu yapıyorlar zaten. ABD ürünlerine pazarlarını açıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı, ABD Türkiye ittifakı çok güçlü olabilir. Sadece Ortadoğu için değil dünyanın bütün yerlerinde işbirliği olabilir. Siz Türk halkı için işbirliği yapıyorsunuz. Halklarımız çıkarları için birlikte çalışıyor olacağız. Hem kişisel hem de Türkiye ile çok olumlu, dostane ilişkilerimiz var. Bunları daha iyi ilişkilere dönüştürmek istiyoruz. Teşekkür ederim.”

ERDOĞAN: ABD İLE MUTABAKATIMIZA BAĞLILIĞIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

ABD Başkanı Trump’ın ardından sözalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, trump hakkında yaprığı sert açıklamaların aksine bu kez, sözlerine ‘değerli dostum diyerek başladı.

ERDOĞAN: TABİİ Kİ MEKTUPLARI TRUMP’A GERİ VERDİM

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fox News’ten bir muhabirinin ABD Başkanı Trump’ın gönderdiği mektup hakkındaki sorusuna, “Tabii ki ben bu mektupları bugün sayın Başkan’a geri takdim ettim” yanıtı verdi.

ABD Başkanı, toplantının soru-cevap kısmında ikinci soruyu soracak gazeteciyi Erdoğan’ın seçmesini istedi. Ancak bu sırada “Sadece dost muhabirler’ ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle değerli dostum Başkan Trump’a ve kıymetli eşlerine misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum. Bugün sayın başkanla gündemimizde yer alan konularda samimi görüşmeler kaydettik. Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı zeminlerde ilerletilmesi konusunda hemfikiriz. İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumları konusunda sayın Başkanla karşılıklı irademizi teyit ettik. DEAŞ’a karşı mücadelenin sürdürülmesinin önemine değindik. Özellikle Bağdadi’nin ölümünün sonra süreçte cezaevinden kaçmaya çalışan gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 civarında DEAŞ’lı tutuklu veya mahkumdur. Barış Pınarı Harekatında terörle mücadelede yeni ve önemli adım atmıştır. PKK/YPG’nin Suriye’deki ayrılıkçılığına ağır darbe vurmuştur. PKK/YPG bu mutabakatı bozmak için askerlerimizi sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenliyor. Son 24 saat içinde terör örgütü tarafından tam 19 saldırı ve taciz gerçekleştirildi. Tel Abyad’da patlamada 13 sivil hayatını kaybetti. Suriye’de kalıcı çözüm bulabilmek için ABD ile mutabakatımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz.

ERMENİ SOYKIRIMI: BÜTÜN ARŞİVLERİMİZİ AÇMIŞ DURUMDAYIZ. ARAŞTIRMA YAPABİLİRLER

Önümüze ikili münasebetleri dinamitleyecek yeni sorunlar koymaya gayret ediyorlar. Temsilciler Meclisi’nde alınan kararların milletimizi incittiğini sayın başkanla görüştüm. 104 yıl önce savaş şartlarında yaşanmış meselede karar vericiler siyasetçiler değil tarihçiler olmalıdır. Bu konuda başımız dik, alnımız aktır. Türkiye bu konudaki diyalogdan ve özgür tartışma ortamından yanadır. Bütün arşivlerimizi açmış durumundayız. Silahlı kuvvetlerimizin 1 milyona aşkın belgesi mevcuttur. Her an bunları görebilirler, araştırmalarını yapabilirler. Ülkemiz DEAŞ’la göğüs göğse mücadele eden ve bu uğurda şehitler veren tek NATO ülkesidir. DEAŞ’la bağlantılı olabileceğini değerlendirdiğimiz 77 bin kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk. Hapishanelerimizde 1216 DEAŞ’lı var. Şahsımı yayınlarında manşet yaparak hedef gösteren, Türkiye’de 304 vatandaşımızın ölümüne yol açan bu terör örgütüyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Avrupa’dakiler başta olmak üzere kaynak ülkelerini geri kabule ikna etme konusunda sayın başkanla ortak anlayışa sahibiz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :