SONUÇLARI ”SEBZE YERİNE ZEHİR YİYİYORSUNUZ.” OLARAK ÇIKAN ARAŞTIRMAYI DEVLET 3 YIL BOYUNCA YAYIMLAMAYINCA, HALK SAĞLIĞINI DÜŞÜNEREK KAMUOYUYLA PAYLAŞAN BİLİM İNSANI BÜLENT ŞIK HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SONUÇLARI ”SEBZE YERİNE ZEHİR YİYİYORSUNUZ.” OLARAK ÇIKAN ARAŞTIRMAYI DEVLET 3 YIL BOYUNCA YAYIMLAMAYINCA, HALK SAĞLIĞINI DÜŞÜNEREK KAMUOYUYLA PAYLAŞAN BİLİM İNSANI BÜLENT ŞIK HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI.

03.01.2019 - 21:34

SONUÇLARI ”SEBZE YERİNE ZEHİR YİYİYORSUNUZ.” OLARAK ÇIKAN ARAŞTIRMAYI DEVLET 3 YIL BOYUNCA YAYIMLAMAYINCA, HALK SAĞLIĞINI DÜŞÜNEREK KAMUOYUYLA PAYLAŞAN BİLİM İNSANI BÜLENT ŞIK HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI.

Bakanlık gizledi, Bülent Şık yazdı… Soruşturma açıldı

677 sayılı KHK ile Akdeniz üniversitesindeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık’a, gazetemizde yayınlanan “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi” başlıklı yazı dizisi nedeniyle soruşturma açıldı.

Gazetemizde gıda güvenliği ve halk sağlığı konularındaki yazılarına yer verdiğimiz Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden 677 sayılı KHK ile ihraç edilen Bülent Şık’a, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi nedeniyle soruşturma açıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmaya gerekçe olarak “Göreve ilişkin sırrın açıklanması, Yasaklanan bilgileri temin, Yasaklanan bilgileri açıklama ve Takdir olunacak diğer suçlar” gösterildi.

Şık’ın yazı dizisinde Sağlık Bakanlığı’nın, 2011-2016 yılları arasında kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası’nda yaptığı geniş çaplı bir araştırma yer alıyordu. Sağlık Bakanlığı’nın halktan gizlediği araştırmada insan sağlığını tehdit eden pestisitin taze fasulye, biber, hıyar, marul, maydanoz, çilek, erik ve elmada maksimum kalıntı limitlerini çok aştığı ortaya çıkmıştı.

“KAMU SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN KONULARDA YASAK OLAMAZ”

Bülent Şık, hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin kişisel Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: Bir akademisyenin asli sorumluluğu devlete ya da kurumlara değil halka karşıdır. Bu sorumluluk içinde olduğumuz şartlarda ne kadar aşındırılmış ve baskı altına alınmış olsa da hatırlamamız gereken gerçek şudur: Kamu sağlığını ilgilendiren konularda sır ya da yasak olamaz.

BÜLENT ŞIK KİMDİR?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli laboratuvarlarda çalıştı. 2009 Yılında öğretim üyesi olarak Akdeniz Üniversitesine geçti. Üniversitede Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin kurulumu ve faaliyete geçmesi çalışmalarını yürüttü. 2010-2015 yılları arasında aynı merkezde Teknik Müdür Yardımcılığı yaptı. Gıdalarda ve sularda katkı maddelerinin ve çeşitli toksik kimyasal maddelerin kalıntılarının belirlenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyeliği yaparken 22 Kasım 2016’da çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarıldı. Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :