1 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

SOSYAL MEDYANIN DENETLENMESİ GEREKTİĞİNİ AÇIKLAYAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A FAİK ÖZTRAK’TAN TEPKİ: YOLSUZLUKLAR DIŞINDA HER KONUDA FİKRİ VAR

Ana Sayfa » GÜNCEL » SOSYAL MEDYANIN DENETLENMESİ GEREKTİĞİNİ AÇIKLAYAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A FAİK ÖZTRAK’TAN TEPKİ: YOLSUZLUKLAR DIŞINDA HER KONUDA FİKRİ VAR

Eklenme : 06.09.2021 - 19:00

SOSYAL MEDYANIN DENETLENMESİ GEREKTİĞİNİ AÇIKLAYAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A FAİK ÖZTRAK’TAN TEPKİ: YOLSUZLUKLAR DIŞINDA HER KONUDA FİKRİ VAR

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı ardından CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Faik Öztrak, “Türkiye salgında, okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkelerden biri. Saray yönetimi, turizmden ve sanayiden gelecek dövize verdiği önemi, çocuklarımızın geleceğine, eğitimine vermedi. Salgında pek çok öğrenci uzaktan eğitime ulaşamadı, ulaşanlar da bir şey anlamadı. Bir nesil göz göre göre heba olma noktasına geldi” dedi.

Öztrak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın sosyal medya düzenlemesi hakkındaki açıklamasına “Bu ülkede yolsuzluklarla ilgili ağzından bir kelime çıkmayan Diyanet’in başka her konuda fikri olduğunu görüyoruz. Siyaset yapmak istiyorsa cüppesini çıkaracak siyasete gelecek” cevabını verdi.

Gazsete Duvar’da yer alan habere göre Faik Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

SARAY YÖNETİMİ, TURİZM VE SANAYİDEN GELECEK DÖVİZE VERDİĞİ ÖNEMİ ÇOCUKLARIMIZA VERMEDİ: “Okullar, salgın gibi olağanüstü durumlarda en son kapanıp, en önce açılması gereken kurumlardır. Çocuklarımız ülkemizin geleceği, yarınları… Onların okullarından, eğitimlerinden uzak kaldıkları her gün, ülkemiz için telafisi zor bir faturanın daha da kabarması demektir. Türkiye salgında, okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkelerden biri. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’na üye ülkeler arasında, Meksika’nın ardından okulları en uzun süre kapatan ülke, Türkiye oldu. Saray yönetimi, turizmden ve sanayiden gelecek dövize verdiği önemi, çocuklarımızın geleceğine, eğitimine vermedi. Salgında pek çok öğrenci uzaktan eğitime ulaşamadı, ulaşanlar da bir şey anlamadı. Bir nesil, göz göre göre heba olma noktasına geldi. Şimdi bu açığı kapatmak için hükümete, eğitimcilere, velilere ve öğrencilere, büyük görev ve sorumluklar düşüyor.

AŞILAMADAKİ GECİKMELER ÇOCUKLARIN SAĞLIĞIN TEHDİT EDİYOR: Salgın nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın sayısı geçen yıl bu zamanlar 50 civarındaydı. Üst üste yapılan hatalar sonucunda şimdi bu sayı 300’e dayandı. Bu ortamda okulları açıyoruz ve hâlâ sınıf mevcutları kalabalık olan okullarımız var. Bu okullarda öğrenci yoğunluğunu azaltmak için ikili eğitime geçmek bir seçenek olabilir. Yine öğretmen ve okul personelinde aşısını olmayanlar var. Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre; öğretmenlerde iki doz aşı oranı yüzde 70’lerde… Genel aşılanma oranında da ise henüz yüzde 50’yi yakalayamadık. Aşılamadaki gecikmeler yavrularımızın da sağlığını tehdit ediyor. Aşılamayı hızlandırmak için gerekiyorsa bir takım ödül ve teşvik programları uygulanmalı. Bunu yapan çok sayıda ülke var. Sınıfların havalandırılması bir başka sorun. ‘Kapılar, camlar açılacak’ deniyor. Deniyor da kış geliyor. Adana’nın, Antalya’nın kışı ile Kars’ın, Erzurum’un kışı bir değil. Bu önlem her yerde ne kadar süre işe yarayacak? Yine bazı okullarımızda doğru dürüst hizmetli personel yok. Bize bu konuda şikâyetler geliyor. Böyle bir durumda okullarda hijyen nasıl sağlanacak? Yine kronik hastalığı olan çocuklarımız var. Bu evlatlarımız, olası bir bulaş durumunda ciddi risklerle karşılaşabilir. Bu çocuklarımızın eğitimi için mutlaka alternatif bir plan gerekiyor.

HER İKİ BUÇUK YILDA BİR MİLLİ EĞİTİM BAKANI DEĞİŞTİ: 19 yıldır iş başında olan Erdoğan hükümetleri, dış politika, ekonomi gibi pek çok alanda devletin kurumlarını ve kapasitesini taammüden çökertti. En çok zarar verdiği alanlardan biri de milli vasfını bitirip, kendi siyasetine meze ettiği, vesayet altına aldığı eğitim sistemimiz oldu. Bu kafanın iş başında olduğu ülkemizde, 19 yılda 8 kez, yani neredeyse her iki buçuk yılda bir Milli Eğitim Bakanı değişti. Küçücük çocuklarımızın kafasına kapı vurur gibi vurmaya cüret eden bir anlayış, onları bilimle, ilimle, irfanla donatamaz. Çocuklarımızı saç tıraşı nedeniyle, herkesin içinde azarlayan bu kafa, sorgulamayı, analitik düşünceyi, bırakın öğretmeyi, kendisi bunlardan bir şey anlamaz. Erdoğan hükümetlerinin elinde, denetimsiz yurtlarda çocuklarımız yanarak can verdi. Sarayın himayesine mazhar vakıflardan birinin yurtlarında, onlarca çocuğumuz cinsel istismara uğradı. Bir de üstüne Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı çıktı, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ dedi. O bakan hakkında verilen gensoru da AK Parti oylarıyla reddedildi. AK Partili vekiller, o bakanı tebrik etmek için Meclis’te sıraya girdi. Bunları milletimiz unutmadı.

KENDİ MEMLEKETİNİN TARİHİNİ DE Mİ BİLMİYORSUN: Bugün ülkemiz, insafını kaybetmiş bir yönetimin elinde oradan oraya savruluyor. Erdoğan ve onun şahsım hükümeti, freni patlamış kamyon gibi vefayı, insafı, edebi, adabı eze eze geçip gidiyor. En son Rize’de, insafsızlığın, vefasızlığın zirvesine çıktı. Rize İkizdere’de köyünü, dağını, taşını, ormanını koruyan köylülerimiz de dâhil, herkesi hedef aldı. Ankara’dan köylülere destek olmaya giden başta arkadaşlarımız olmak üzere herkese yine etmedik laf bırakmadı. ‘Bir dikili taşınız olsun, var mı bunların bir dikili taşı’ diyerek, kendince bizi eleştirmeye kalktı, Beyefendi. Rize demek çay demek. Çay demek CHP demektir. Çayı Karadeniz ile tanıştıran kim? Çayın kanununu çıkaran kim? İlk çay fabrikalarını Rize’de kuran kim?  Hadi Türkiye’nin tarihini bilmiyorsun, kendi memleketinin tarihini de mi bilmiyorsun? Bize ayıp etmekten sıkılmıyorsan bari ‘çayın babası’ tarımcı Zihni Derin’in aziz hatırasına ayıp etmekten utan. Cumhuriyetin tüm yaptıklarını satıp savdın. Bari bu eserlerin sahibini bir hayırla yâd et. Hazine ve Maliye Bakanı’nız, 2017-2021 döneminde, devlete ait hisseleri, HES’leri, şeker fabrikalarını, taşınmazları 9,5 milyar lira karşılığında sattığınızı açıkladı. 19 yılda satıp savdıklarınız ise 62 milyar 348 milyon doları buldu. Yine başına geçtiğiniz Varlık Fonu’na sermaye ettiğiniz gümüşler kimden kaldı? İnsafsızlığın bile bir sınırı olur ama ne yazık ki Erdoğan’da onun da sınırı yok.

Faik Öztrak, basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çerkez Ethem’e iadeyi itibar verilmesi gerektiğini söylediği iddiası ve tepkiler hakkında Öztrak, “Doğru olmayan bir haber üzerinden açıklama yapmamızı istiyorsunuz. Genel Başkanı’mız tarihçi değildir ama Kurtuluş Savaşı’nı ve kimin ne yapıp yapmadığını iyi bilir. Asparagas haberler yüzünden gündemi işgal etmenin hiçbir anlamı yok” dedi.

‘EMPERYAL GÜÇLERİN MÜDAHALE ETMESİNİ İSTEMİYORUZ’

CHP’nin Erbil’de yaptığı temaslar hakkında Öztrak, “CHP kimlerle görüşeceğini zaten açıkladı. CHP, devlet protokolünü bilen bir partidir. Dışişleri Bakanlığı’na da ziyaret hakkında bilgi verdi. Şu an görüşmeleri sürdürüyor. Bu ziyaret, partimizin iktidara geldiğinde hayata geçireceği en önemli projelerden biri olan Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı Projesi için görüş alışverişi çerçevesinde yapılmıştır. Amacımız bölge barışını, ekonomik gelişmesini, terörün önlenmesini ve bölge ülkelerinin kendi göbeklerini kesmesini sağlayacak ortamın sağlanmasıdır. Emperyal güçlerin müdahale etmesini istemiyoruz” dedi.

‘BU İDDİA VAHİMDİR’

ABD’nin, bedeli karşılığında 3 bin Afgan’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılmasını istediği iddialarına, “Rezalet bir iddia. 250 bin dolarlık konut alana vatandaşlık satarsanız el oğlu da bu teklifi yapmaya cesaret eder. Bu iddia vahimdir. Bu işin altı, üstü, önü, arkası ortaya çıkarılmalıdır” diye konuştu.

‘SİYASET İSTİYORSA CÜPPESİNİ ÇIKARACAK’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sosyal medya düzenlemesi hakkındaki açıklamasına Öztrak, “Türkiye Cumhuriyeti devletinde herkesin görevi belirlenmiştir. Benim bildiğim bu görevler arasında sosyal medyanın denetlenmesi yoktur. Bu ülkede yolsuzluklarla ilgili ağzından bir kelime çıkmayan Diyanet’in başka her konuda fikri olduğunu görüyoruz. Siyaset yapmak istiyorsa cüppesini çıkaracak siyasete gelecek. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı AK Parti siyasetinin aparatı haline getirmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

’40 MİLYAR DOLARLIK FATURA YÜKLENDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Taliban yönetimini ikna ederse Afgan sığınmacıları iade edebileceği iddiası için Öztrak, “Genel Başkanı’mız böyle hareket edilmesi gerektiğini yıllardır söylüyor. Onlar da olmadık suçlamalarda bulunuyor. Aklın yoluna gelmek zorunda kalmışlar. Akli selimin gösterdiği noktaya gelene kadar bu milletin sırtına en az 40 milyar dolarlık fatura yüklendi” dedi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları