SPUTNİK’İN ”DÜNYANIN İLK AYRILIK MEKTUBU” BAŞLIĞIYLA YAPTIĞI 1 NİSAN ŞAKASINI YUTAN HABER SİTELERİ OYUNA GELDİ

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » SPUTNİK’İN ”DÜNYANIN İLK AYRILIK MEKTUBU” BAŞLIĞIYLA YAPTIĞI 1 NİSAN ŞAKASINI YUTAN HABER SİTELERİ OYUNA GELDİ

02.04.2019 - 21:54

SPUTNİK’İN ”DÜNYANIN İLK AYRILIK MEKTUBU” BAŞLIĞIYLA YAPTIĞI 1 NİSAN ŞAKASINI YUTAN HABER SİTELERİ OYUNA GELDİ

Sputnik 1 Nisan günü saat 15.50’de sitesinde ”Dünyanın ilk ayrılık mektubu keşfedildi” başlığıyla bir haber kullandı.

Haber ilk bakışta şaşırtıcı bilgilerle doluydu:

Liberty Üniversitesi’nden arkeologlar, Babil kralı Nabonidus’un, M.Ö. 6. yüzyılda yazdığı, dünyanın ilk ayrılık mektubunu keşfetti. Araştırmacılar, şimdiye keşfedilen ilk ayrılık mektubunun Babil kralı Nabonidus’a ait olduğunu açıkladı. M.Ö. 6. yüzyıla ait olan mektup niteliğindeki tabletin geçen yıl Irak’ın güneyinde keşfedildiği belirtildi. Kral Nabonidus’un cariyesinden ihanet nedeniyle ayrıldığı görülen mektupta, Kralın cariyesinin ihanetinden ötürü ‘mahvolduğunu’ söylüyor ve eşyalarını geri alması için ay sonuna kadar süre veriyor. Nabonidus’un cariyesine yazdığı haberde şu ifadeler yer alıyor:”Çocukluk arkadaşım Nisaba ile görüştüğünün haberi, Yukarı Fırat’tan bana ulaştı. En sevdiğim cariyelerimden biri olduğun için bu ihanetle mahvoldum. Keten şal ve sandaletlerini almak için ayın sonuna kadar vaktin var, yoksa onları ay tanrısının tapınağına bağışlayacağım.”

Sputnik’in bu cazip haberini kopyala yapıştır yöntemiyle kullanan siteler 1 Nisan şakasının kurbanı oldular.

Çünkü Sputnik’teki ”Dünyanın ilk ayrılık mektubu keşfedildi” haberinin hemen altında şöyle bir not duruyordu:

NOT: Hyperallergic sitesi, bu haberi 1 Nisan Şaka Günü dolayısıyla paylaşmıştır. Haberde yer alan bilgi ve isimler, gerçek değildir ve espri amacı taşımaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :