SPUTNİK’TEN ”YOK ARTIK” DEDİRTEN İDDİA: BBC KENDİ MUHABİRLERİNE RUSYA HAKKINDA..

Ana Sayfa » GÜNCEL » SPUTNİK’TEN ”YOK ARTIK” DEDİRTEN İDDİA: BBC KENDİ MUHABİRLERİNE RUSYA HAKKINDA..

16.12.2018 - 18:09

SPUTNİK’TEN ”YOK ARTIK” DEDİRTEN İDDİA: BBC KENDİ MUHABİRLERİNE RUSYA HAKKINDA..

BBC’nin bir iç yazışmasını ele geçiren Sputnik, kanalın bir gazetecisinin, Fransa’nın başkenti Paris’te sahaya inerek Sarı Yelekler protestolarını takip eden bir muhabire gönderdiği mesajı aktardı.

‘HİÇ RUS YOK’

Masa başındaki gazetecinin Paris’teki protestolarla Rusya’nın bir ilgisi olup olmadığının bulunması talebi karşısında, sahadaki kadın muhabir, protestolarda hiç Rus görmediği yanıtını veriyor.

‘KİEVSKİ YİYOR OLMASINLAR’

Bu yanıtla tatmin olmayan gazeteci, “Ama belki de bazı Rus işletmeleri bu protestoları kendi çıkarlarına çeviriyorlardır (gülümseme emojisi)” diyerek Türkiye’de ‘Kievski’ diye bilinen Rusların tavuk köftesine atıf yapıyor:

“Belki protestocular toplu halde kotlet yiyordur (gülümseme emojisi)?”

‘SADECE KAHKAHA’

Sahadaki muhabir, buna sadece gülerek yanıt veriyor.

‘BBC KAN PEŞİNDE’

Bunun üzerine BBC’nin Fransa’dan sorumlu gazetecisi, ‘kanal kan peşinde olduğu için olayı çok çeşitli açılardan araştırmaya çalıştığı’ açıklamasını getiriyor.

SGDSN ARAŞTIRIYOR

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 9 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Fransa Ulusal Savunma ve Güvenlik Genel Sekreterliği’nin (SGDSN), Rusya’nın protestolarda rol oynadığına dair medyada çıkan haberleri araştırdığını duyurmuştu.

İLK THE TIMES ORTAYA ATTI

Öncesinde İngiliz gazetesi The Times, Rusya bağlantılı yüzlerce Twitter hesabının yaralı protestocuların fotoğraflarını paylaşarak ve eylemlerle ilgili paylaşımları retweet ederek Sarı Yelekler’i körüklediği iddiasını ortaya atmıştı.

KREMLİN: KARALAMA KAMPANYASI

Bunun üzerine ‘Moskova’nın Sarı Yelekler protestolarını Fransa’nın içişi olarak değerlendirdiğine’ dair açıklama yapan Kremlin, iddiaları iftira ve karalama kampanyası olarak nitelemişti. Kaynak Sputnik

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :