1 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

SURİYE VE IRAK TEZKERESİ, İYİ PARTİ’NİN DE DESTEĞİ İLE MECLİS’TEN GEÇTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » SURİYE VE IRAK TEZKERESİ, İYİ PARTİ’NİN DE DESTEĞİ İLE MECLİS’TEN GEÇTİ

Eklenme : 26.10.2021 - 19:48

SURİYE VE IRAK TEZKERESİ, İYİ PARTİ’NİN DE DESTEĞİ İLE MECLİS’TEN GEÇTİ

Irak ve Suriye’ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP’nin “hayır” oylarına karşı AKP, MHP ve İYİ Parti’nin “evet” oylarıyla 2 yıl daha uzatıldı.

Meclis Başkanvekili Celal Adan, “Bu tezkere PKK’nın, PYD’nin, IŞİD’in ve hudutlarımızın ötesinde pusu kurup Türkiye’yi avlamaya çalışanların kabusudur. Türkiye’nin kendini koruma refleksi dünyanın en meşru hareketidir. Bu meşruiyetin TBMM tarafından tasdik edilmesi hayatidir” dedi.
Cumhuriyet’te yer alan habere göre AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis Başkanlığı’na gönderilen Irak ve Suriye tezkeresinde, Türkiye’nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının milli güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiğine vurgu yapılarak, şu ifadelere yer verildi:

“Irak’ta PKK ve IŞİD unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Suriye’de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir. İdlib’de, Astana süreci kapsamında istikrar ve güvenliğin tesisine ilişkin faaliyetleri hedef alan risk ve tehditler devam etmektedir. Bütün bu gelişmeler kapsamında, terörle Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün yaptığı partisinin grup konuşmasında tezkereye “ön şartsız evet” diyeceklerini belirmişti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme sonrası “evet” oyu vereceklerini açıklamıştı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu tezkere, iktidarın gidiş tezkeresidir” ifadeleriyle “hayır” oyu vereceklerini söylemişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sosyal medya hesabından “tezkereye ‘Hayır!’ diyeceğiz” mesajını vermişti.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları