SURİYE’DE ÇÖZÜM İÇİN TÜRKİYE’NİN LİDERLİĞİNDE ALMANYA, RUSYA VE FRANSA İLK DEFA BİR ARAYA GELDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » SURİYE’DE ÇÖZÜM İÇİN TÜRKİYE’NİN LİDERLİĞİNDE ALMANYA, RUSYA VE FRANSA İLK DEFA BİR ARAYA GELDİ

27.10.2018 - 19:01

SURİYE’DE ÇÖZÜM İÇİN TÜRKİYE’NİN LİDERLİĞİNDE ALMANYA, RUSYA VE FRANSA İLK DEFA BİR ARAYA GELDİ

Mart 2011’den bu yana devam eden Suriye krizine çözüm arayışlarında bugün İstanbul’da Rusya ve Türkiye’nin katkılarıyla yeni bir sayfa açılıyor.

Astana süreci kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile birlikte uzun süredir hummalı çalışmalar yürüten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm konusunda farklı yaklaşım izleyen ABD öncülüğündeki küçük grubun iki önemli temsilcisi Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Görüşme, saat 16:00’da başladı.

Astana süreciyle ‘çatışmasızlık bölgeleri’ uzlaşısının ortakları olan ve son olarak İdlib konusunda ateşkes mutabakatı sağlayan Türkiye ve Rusya’yı, AB’nin lokomotif ülkeleri Almanya ve Fransa ile ilk kez aynı masa etrafında buluşturacak zirvede İdlib’de Putin ve Erdoğan’ın inisiyatifiyle başlayan silahsızlandırılmış bölge kurma sürecine ağırlık verilmesi bekleniyor. Dört lider, sığınmacıların evlerine dönüşü, ılımlı muhaliflerin militanlardan ayrılması, insani yardımların ulaştırılması, Suriye’ye yaptırımların kaldırılması gibi konuları da masaya yatıracak.

YENİ UMUT OLARAK GÖRÜLÜYOR

Dört lideri ilk kez buluşturması nedeniyle Suriye’de çözüme ilişkin yeni umut olarak görülen dörtlü zirvenin Çengelköy’deki tarihi Vahdettin Köşkü’nde saat 15.00’te başlaması bekleniyordu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :