SURİYE’DE PKK’NIN YAN UNSURLARI PYD VE YPG’LE TÜRKİYE’Yİ MASAYA OTURTMAYA ÇALIŞAN ABD, ÖRGÜTÜN KİLİT İSİMLERİNİN BAŞINA ÖDÜL KOYDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » SURİYE’DE PKK’NIN YAN UNSURLARI PYD VE YPG’LE TÜRKİYE’Yİ MASAYA OTURTMAYA ÇALIŞAN ABD, ÖRGÜTÜN KİLİT İSİMLERİNİN BAŞINA ÖDÜL KOYDU

06.11.2018 - 19:45

SURİYE’DE PKK’NIN YAN UNSURLARI PYD VE YPG’LE TÜRKİYE’Yİ MASAYA OTURTMAYA ÇALIŞAN ABD, ÖRGÜTÜN KİLİT İSİMLERİNİN BAŞINA ÖDÜL KOYDU

ABD’den yapılan son dakika açıklamasında, teröristler Murat Karayılan’ın başına 5 milyon dolar, Cemil Bayık 4 milyon dolar ve Duran Kalkan için de 3 milyon dolar ödül koyduğu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, ülkesinin ‘terörle mücadele’ konusunda Türkiye ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında PKK’lı teröristler Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın yer ya da kimlik tespitini mümkün kılan kişilere 5 milyon dolara kadar ödül verileceğini duyurdu.

Palmer’ın Ankara ziyaretinin ardından ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak göreve başlamamın ardından Ankara’ya ilk ziyaretimi gerçekleştirmekten büyük mutluluk duydum. İki gün süren ziyaretim kapsamında Türk hükümetinden üst düzey yetkililer, iş dünyasından temsilciler ve milletvekilleri ile bir araya gelerek ülkelerimizi ilgilendiren ve ortak menfaatlerimize ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladım.

Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice (Adalet için Ödül)” programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon Amerikan dolarına kadar), Cemil Bayık için (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecektir.

ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü uyarınca yabancı terör örgütü olarak kabul etmiştir.  ABD hükümeti, 2001 yılında PKK’yı 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca Küresel Terör Unsurları listesine almıştır.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :