SUUDİ ARABİSTAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA CİNAYET İŞLENDİ Mİ İŞLENMEDİ Mİ? KAYIP GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI İLE İLGİLİ ERDOĞAN ”İNŞALLAH ARZU ETMEDİĞİMİZ DURUMLA KARŞILAŞMAYIZ.” DEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SUUDİ ARABİSTAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA CİNAYET İŞLENDİ Mİ İŞLENMEDİ Mİ? KAYIP GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI İLE İLGİLİ ERDOĞAN ”İNŞALLAH ARZU ETMEDİĞİMİZ DURUMLA KARŞILAŞMAYIZ.” DEDİ.

07.10.2018 - 18:10

SUUDİ ARABİSTAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA CİNAYET İŞLENDİ Mİ İŞLENMEDİ Mİ? KAYIP GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI İLE İLGİLİ ERDOĞAN ”İNŞALLAH ARZU ETMEDİĞİMİZ DURUMLA KARŞILAŞMAYIZ.” DEDİ.

Türk-Arap Medyası Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü birkaç yerden teyit ettiklerini söyledi.

Suudi rejiminine muhalif görüşleriyle bilinen The Washington Post gazetesi yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için konsolosluğa gitmişti.

Bu tarihten sonra gazeteciden haber alınamamıştı. Emniyet “Kaşıkçı konsolosluktan çıkmadı” derken, Suudi yetkililer Reuters muhabirine kapılarını açıp Kaşıkçı’nın burada olmadığını iddia etmişti.

Reuters Türk yetkililere dayandırarak Kaşıkçı’nın öldürüldüğü yönünde bir haber geçmiş, konsolosluk yetkilileri haberi yalanlamıştı.

‘Öldürüldü, teyit ettik, kanıt var’

A Haber’e konuşan Türk-Arap Medyası Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, şunları söyledi: “Öldürüldüğüne dair kanıtlar var. Biz Cemal Kaşıkçı’nın içeride misafirhanede olduğunu, daha sonra da çıkarıldığını düşünüyorduk. Ancak öldürüldüğünü birkaç yerden teyit ettik. Detaylar açıklanacak.”

Habertürk TV’ye konuşan AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da gazeteciyle bir ay önce görüştüklerini, Kaşıkçı’nın Suud vatandaşlarına yönelik yapılabilecek operasyonlardan dolayı endişeli olduğunu söylediğini aktardı.

“Türkiye’de bu tip operasyonlar yapamayacaklarına dair güven duyuyordu” diyen Aktay, Kaşıkçı’nın kendisiyle ilgili böyle bir durum olduğunu tam olarak ifade etmediğini, ona yardımcı olabileceğini söylediğini dile getirdi.

‘İki uçak dolusu insan konsolosluğa geliyor’

Aktay, gazetecinin konsolosluğa girdiği günü şöyle anlattı: “Çok vahim bir durum. Acı bir durum. İnsanların neye güvenecekleri açısından zor bir durum. Tüm gelenekleri yok eden, darbe vuran bir durum. Randevuyla gidiyor. İki saat öncesinden konsolosluğa haber veriyor. ‘Saat 13.00’te geliyorum’ diye bilgi veriyor. Randevulaşıyorlar. Saat 13.00’te ‘Evrağım hazır’ diye bekliyor. O saatte de iki uçak dolusu insan geliyor ve aynı saatlerde konsoloslukta bulunuyor. Bana 16.40 civarı haber veriliyor. Üç saat 40 dakika sonra ilk haber alanın ben olduğumu anlıyorum. Ben gerekli yetkililere haber veriyorum. Bütün tedbirlerin de alındığını biliyorum.

Kritik üç saat

İlk aldığım yanıt çok vahim. Girip çıkmaması olağanüstü bir durum. Orası bir konsolosluk, diplomatik bir merkez. Cemal Kaşıkçı bilinmeyen bir insan değil. Dünya çapında bir insan. Türkiye’de de tanınan bir insan. Benim de şahsi bir dostluğum var. Suudi Arabistan’ın en entelektüel insanı olarak biliniyor. Onu herkes tanıyordu. Görüşleri ilgiyle izlenmesi gereken bir insan. Kendisine bir şey yapılmayacağı güveniyle gitmiş oldu. Türk emniyeti, istihbaratı hiçbir şey kaçmaz ondan. Eğer bir operasyon o saatten sonra yapılmış olsayı kesinlikle yapılamazdı. Belli ki 13.00 ile 16.40 arasında bir şey yapılmış olacak.”

‘Kesin bilgiler var’

Aktay, CNN Türk’e verdiği demecinde de şunları söyledi: “Nişanlısıyla gitmeden önce, beraber gidip gitmeme konusunu tartışmışlar. Güvenlik güçlerimiz olayı tüm yönleriyle inceliyor. Kesin bilgiler var, faili meçhul olmayacak. Girişi tespit ediliyor ama çıkışı tespit edilemiyor. Bu kesin bilgi. Soruyoruz, ‘Çıktı’ deniliyor ama kamera kayıtlarında çıkış yok. Bu, Türkiye’yi hafife almaktır. Eğer Türkiye’yi 90’lı yıllardaki gibi düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Konsolosluk net açıklama yapmalı.”

Bu arada Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklama ”İşin polisiye, istihbarat takibi var. Özellikle havalimanlarından giriş- çıkışlar inceleniyor. Savcılık ne gibi bir açıklama yapacak, ısrarla bekliyoruz. Bunun ülkemizde olmuş olması çok üzücü. Cemal Bey benim çok eskiden tanıdığım bir gazeteci, bir arkadaşımız. Beklentim hala iyi niyetli. İnşallah o arzu etmediğimiz durumla karşı karşıya kalmayız. Cumhurbaşkanı olarak takibindeyim, kovalıyorum, buradan çıkacak sonuç neyse onu da dünyaya bizler bildireceğiz.” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :