TAHLİYEYE GİDEN SÜRECİN AYRINTILARI

Ana Sayfa » GÜNCEL » TAHLİYEYE GİDEN SÜRECİN AYRINTILARI

05.11.2019 - 8:28

TAHLİYEYE GİDEN SÜRECİN AYRINTILARI

FETÖ’nün medya yapılanması davasında gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında “anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamada karar çıktı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi FETÖ kumpaslarının yayın organı Taraf’ın genel yayın yönetmeni Ahmet Altan’ı “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl 6 ay, Ilıcak’ı da aynı suçtan 8 yıl 9 ay hapse çarptırdı. Heyet, cezaevinde kaldıkları süreyi göz önüne alarak sanıkların tahliyelerine karar verdi. Mehmet Altan hakkında ise üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.

 

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasına tutuklu bulunan Ilıcak getirilirken, Ahmet Altan ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mütalaa veren savcı, IIıcak ve Ahmet Altan hakkında “Örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte FETÖ/PDY’ye bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan alt sınırdan uzaklaşılarak 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep etti. Tutuksuz sanık Mehmet Altan hakkında ise beraat kararı verilmesini isteyen savcı, Tuğrul Özşengül, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’in “terör örgütü üyeliği” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

‘EŞİTLİK İLKESİ ZEDELENDİ’

Ilıcak savunmasına mütalaayı eleştirdi. “Sanki üç yıl boyunca yargılanmamışız gibi ilk mütalaadaki iddialar tekrar edilmiş” diyen Ilıcak, “Bugün gazetesinde çalıştım. Türkiye’de çok sayıda darbe oldu, ilk defa ‘darbenin medya kolu’ diye bir icat çıkarıldı. Sırrı Süreyya Önder ve akademisyenler propagandadan yargılandılar ve Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Mehmet Altan ile bana yöneltilen bazı iddialar örtüşmektedir. Onun için beraat talep edilirken, çıktığım program suçlama nedeni yapılırsa eşitlik ilkesi zedelenmiş olur” dedi.

Gazeteci Ahmet Altan da “Hayatımda ilk kez, bir savcının sanığa yönelttigi suçu bizzat kendisinin işledigini itiraf ettigi bir mütalaa ile karşılaştım” dedi. Altan, “Hakkımda yazılmıs¸ gibi gorunen bu mutalaa aslında savcının itirafnamesidir. Eminim bir gun, bir baska savcı, bu itirafın ne anlama geldigini soracaktır. Mutalaa carpıtmalarla, celiskilerle ve yalanlarla dolu. Ben bugune kadar soyledigim her sozun ve yazdıgım her yazının arkasındayım” dedi. Mehmet Altan ise  “Yargıtay kararına uyularak beraatıma karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre kararı açıklayan mahkeme heyeti, Ilıcak ve Ahmet Altan’ın tahliyesine, Mehmet Altan’ın ise beraatına karar verdi. Sanıklar Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’i “silahlı terör örgütüne üye olmak”tan 11 yıl 3 ay hapse çarptıran heyet, tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Sanık Tuğrul Özşengül ise 12 yıl hapse mahkûm edildi. Mahkeme sanıkların, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından ceza verilmesine ise yer olmadığına karar verdi.

TAHLİYE EDİLDİ

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki işlemlerinin ardından Altan, saat 23.00 sıralarında tahliye edildi. Ahmet Altan’ı kızı Sanem Altan, kardeşi Mehmet Altan ve yakınları karşıladı. Altan’ı karşılarında gören yakınları uzun süre birbirlerine sarıldı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :