26 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

‘’TAMAM’’ YALNIZCA ‘’TAMAM’’ DEĞİLDİR!

Ana Sayfa » SICAK ANALİZ » ‘’TAMAM’’ YALNIZCA ‘’TAMAM’’ DEĞİLDİR!

Eklenme : 09.05.2018 - 11:12

‘’TAMAM’’ YALNIZCA ‘’TAMAM’’ DEĞİLDİR!

 

Şimdi Gezi olaylarını yeniden anımsamanın tam zamanı.

Haziran Direnişi, İstanbul’da Gezi Parkı’nın kapatılması, yerine söylenmese de AVM dikileceğinin anlaşılması, dolayısıyla oradaki gariban ağaçların kesileceğinin ortaya çıkması üzerine, yani görünürde tek bir ağacın neden olduğu büyük bir toplumsal dalgalanmadır desek, yanlış söylemiş olur muyuz?

O zaman bu tanımlamanın eksik kısmını dolduralım: Ağaçların kesilme girişimi kuşkusuz ateşleyici bir nedendi. Ama Gezi olayları asıl, ağzı burnu kapatılmış, kaynama noktasını çoktan aşmış, içi su dolu bir düdüklüdeki buharın, ite kaka bulduğu küçücük bir delikten dışarıya sızma çabası değil miydi?

Tıpkı bugün olduğu gibi 2013’ün Haziran’ında da toplum sürekli örselenmekten, üzerine bindirilen yüklerden, insan onuruyla bağdaşmayan yönetim biçiminden, bugüne ve geleceğe ilişkin duyduğu endişelerden dolayı düdüklüdeki buhardan farksızdı. O gün çökertildiği yerden silkinip kalkmasına neden olan unsur tek bir ağaçtı; ama bu başka bir şey de olabilirdi.

2018’in Mayıs’ındayız şimdi.

Kitlelerin içine itildikleri çözümsüzlüklerin kat be kat arttığı bir dönemde, yalnızca bir ‘’Tamam’’ sözcüğü kar topu gibi büyüyüp, Türkiye’nin sınırlarını aşarak başka ülkeler doğru yuvarlanıp gitti.

2013’te de öyle olmamış mıydı?

Şiddete odaklı, insan onuruyla bağdaşmayan yönetim anlayışlarının dünyanın neresinde olursa olsun, gelip dayandıkları bir sınır vardır. Erdoğan’ın çok farklı anlamda kullandığı ‘’Tamam’’ sözcüğünün, onun hiç istemediği bir yöne doğru, dünyayı ayağa kaldıracak biçimde yuvarlanıp gitmesi aslında rastlantı değildir.

‘’Tamam’’, düdüklüde 16 yıldır biriken bir buharın bulduğu ilk delikten dışarıya sızarken, ardından bıraktığı izin adıdır.

Ama hemen vurgulamakta fayda var:

2013’de yere çöktürülmüş kitlelerin ayağa kalktıklarında önlerine düşecek kılavuzları, güvenebilecekleri bir liderleri yoktu. Ve binlerce şükür ki, tehlikelere, kışkırtmalara açık milyonlar o gün bütün ayak oyunlarına rağmen, çıktıkları büyük yolculuğu zamanı geldiğinde noktalamasını bildiler.

Şimdi durum çok farklı.

‘’Tamam’’ sözcüğünün yaratıcı kitleleri bugün 2013’de olduğu gibi öndersiz, lidersiz, kılavuzsuz değiller.

Örgütlü güç demokrasilerin bulduğu paha biçilmez bir ilaçtır.

Bu ilaç demokrasiyi kanser eden bütün nedenleri ortadan kaldıracak kadar etkili ve güçlüdür.

Görünen o ki ‘’Tamam’’ beklediği, rüyalarına giren o büyük yolculuğa sonunda çıkmayı başardı.

Umarız ve dileriz ki hedefine, umudun balta girmemiş bir orman gibi büyüdüğü yere kazasız, belasız ulaşsın.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları