18 Mayıs 2021 - Hoş geldiniz

TARİHE IŞIK TUTAN BELGESELLER: MONDROS’TAN SAMSUN’A

Ana Sayfa » GÜNCEL » TARİHE IŞIK TUTAN BELGESELLER: MONDROS’TAN SAMSUN’A

Eklenme : 15.05.2019 - 9:34

TARİHE IŞIK TUTAN BELGESELLER: MONDROS’TAN SAMSUN’A

 

“MONDROS’TAN SAMSUN’A” BELGESELİNİN ETNOGRAFYA MÜZESİNDE’Kİ GÖSTERİMİ BUGÜN YAPILACAK.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla “Mondros’tan Samsun’a” adlı belgesel Etnografya Muzesi’nde 15 Mayıs Çarşamba günü saat 14 30’da Etnografya gösterilecek.
TBMM TV yapımı olan yönetmenliğini Nida Yılmaz’ın üstlendiği belgesel 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması ve ardından Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkana kadar geçirdiği yaklaşık 7 aylık süreci anlatıyor. Belgeselde Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçme arayışları, bu konuda yaptığı görüşmeler tüm detayları ile yer alıyor. Mustafa Kemal’in Samsun’a gidecek karargah mensuplarını nasıl belirlediği, yolculuk yapılan Bandırma Vapuru’nun hazırlanması ile ilgili bilgilere yer verilen belgeselde o dönemde Bandırma Vapuru’nda bulunanların bazı yakınlarının anıları da yer alıyor.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.  yıldönümünde izleyiciye sunulacak olan belgesel gösterimi Kültür Bakanlığı, TRT ve Ankara Sanat Tarihçileri Derneği koordinasyonunda gerçekleşecek.
Belgesel gösteriminin ardından Doç.Dr Pelin Şahin Tekinalp’in moderatörlüğünde söyleşi gerçekleştirilecek.
Söyleşide ODTÜ ve Ufuk Üniversitesi Öğretim Gör. Gazeteci Uluç Gürkan, yönetmen Nida Yılmaz, ASTAD’dan belgesel yonetmeni Kerime Senyücel ve kurgu operatörü Işıl Sönmez yer alacak.
Özel gösterim, izlemek isteyen herkese açık olacak.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları