2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

TARİHİ HASANPAŞA HAMAMI MÜZE OLARAK ZİYARETE AÇILACAK

Ana Sayfa » GÜNCEL » TARİHİ HASANPAŞA HAMAMI MÜZE OLARAK ZİYARETE AÇILACAK

Eklenme : 28.04.2023 - 11:21

TARİHİ HASANPAŞA HAMAMI MÜZE OLARAK ZİYARETE AÇILACAK

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde, restore edilen tarihi Hasanpaşa Hamamı müze olarak ziyarete açılacak.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yaptığı yazılı açıklamada hamamın tarihi eser olduğunu belirterek “Askeri hamam olarak teşekkül ettirilmiş binamız, hamam olarak da kullanılmış ama zamanla terk edilmiş. Biz göreve geldiğimizde Valimizle yaptığımız istişarede burayı devralma talebimizi kendilerine ilettik ve devraldık” ifadelerini kullandı.

6qkeou5mrucxkkr2feubda.webp

Genç, koruma kurulu onaylı projeleri doğrultusunda hamamı orijinaline uygun şekilde gün yüzüne çıkardıklarını belirterek, Hasanpaşa Hamamı’nın müze konseptiyle yakında hizmete açılacağını söyledi.

ppczu-w1ouw6htgd-zfkoq.webp

Eski hamam kültürünü yaşatacak bütün unsurları burada teşhir edeceklerini söyleyen Genç şöyle devam etti: “Projemizin çok amaçlı salon, fuaye ve kafe bölümüyle ilgili tasarım ve içerik çalışmalarımızı tamamladık. Ayrıca hamamın bahçesini de peyzaj anlamında çok güzel hale getirdik.

“Oturma ve dinlenme alanlarıyla ziyaretçilerin o eski kültürü bizzat yaşayabileceği bir temada bahçemizi hazırladık. Trabzon halkıyla bütünleşecek, sosyal ve kültürel yaşamın çok önemli parçası olacak bir tarihi mirası daha hayata kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”

kaynak: Artı Geçek

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları