14 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ: TOPLUMUN AĞIR EKONOMİK BUNALIM NEDENİYLE OHAL İLANINA HAZIRLIKLI OLMASI GEREKİR

Ana Sayfa » EKONOMİ » PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ: TOPLUMUN AĞIR EKONOMİK BUNALIM NEDENİYLE OHAL İLANINA HAZIRLIKLI OLMASI GEREKİR

Eklenme : 13.12.2021 - 21:32

PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ: TOPLUMUN AĞIR EKONOMİK BUNALIM NEDENİYLE OHAL İLANINA HAZIRLIKLI OLMASI GEREKİR

Türk Lirası’ndaki büyük değer kaybı Merkez Bankası ve FED kararları öncesi tedirginliği artırırken, iktidarın ekonomik krizin daha da derinleşmesi halinde olağanüstü hal ilan edebileceği öne sürüldü.

Japon bankası Nomura, hazırladığı raporda Erdoğan hükümetinin beş aşamalı bir planı yürüttüğünü; ilk üç adımın hayata geçirildiğini ileri sürmüş, son iki adımın ise ‘dış politika vakası’ ve OHAL’ olarak sıralamıştı.

Benzer bir iddia, AK Parti’ye ceza kanunlarının hazırlanmasında öncülük eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık görüşlerine başvurduğu bilinen Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç’ten geldi.

Özgenç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda toplumun olağanüstü hal ilanına (OHAL) hazırlıklı olması gerektiğini savundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan İzzet Özgenç şunları yazdı: “Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, “AĞIR EKONOMİK BUNALIM” sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OLAĞANÜSTÜ HÂL ilânına (Any., m. 119), toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

Anayasa’nın 119. maddesi şöyle: “Tabiî afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilân edebilir.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları