TELEVİZYONDA TARTIŞMA PROGRAMINDA GÖRÜŞMELERDE SONA GELİNDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » TELEVİZYONDA TARTIŞMA PROGRAMINDA GÖRÜŞMELERDE SONA GELİNDİ

10.06.2019 - 7:51

TELEVİZYONDA TARTIŞMA PROGRAMINDA GÖRÜŞMELERDE SONA GELİNDİ

Yenilenecek İstanbul seçiminin öne çıkan iki adayı Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın ortak canlı yayına çıkmasıyla ilgili görüşmelerde sona gelindi. İki adayın ortak canlı yayın programının planlaması için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay görevlendirildi. İki siyasetçi bugüne kadar birden fazla görüşme yaptı. Edinilen bilgiye göre, görüşmelerde önceden çekim, banttan yayın gündeme geldi. Moderatör konusunda ise “sorular ortak belirlensin, moderatör sadece okusun” teklifinde bulunuldu. Ancak iki öneri de kabul görmedi.

CHP, partiye çok yakın görünen bir televizyoncunun programda moderatörlüğüne sıcak bakmıyor. İktidara yakın yayın politikası izlediği gerekçesiyle de TRT’de yayın önerisi olumlu karşılanmıyor. CHP’de genel görüş programın moderatörü kim olacaksa programın o moderatörün çalıştığı kanalda yayınlanması, ayrıca diğer yayın kuruluşlarına da logosuz yayın imkanı verilmesi.

‘PROGRAM OLACAK GÖRÜNÜYOR’

Görüşmelerle ilgili bilgi veren bir parti yetkilisi “Program olacak gibi görünüyor. 10 Haziran Pazartesi itibariyle bir sonuca ulaşılmasını bekliyoruz” dedi.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre İki adayın ortak canlı yayın önerisini ilk gündeme getiren Habertürk TV’de yayınlanan “Türkiye’nin Nabzı” programının moderatörü Didem Aslan Yılmaz olmuştu. Ardından Uğur Dündar’ın adı gündeme geldi, ancak Dündar reddetti. Moderatör arayışı sürerken Cüneyt Özdemir gibi birçok gazeteci de yayını yönetmeye talip oldu. Kulislerde öneriyi gündeme getiren Didem Yılmaz’ın moderatörlüğünde bir programın ihtimalinin yükseldiği konuşuluyor.

YILDIRIM’IN SEÇMENİNE ANLATACAKLARIMIZ VAR

Seçime iki hafta kala seçim kampanyasını yoğunlaştıracak olan CHP ortak canlı yayına özel önem veriyor. CHP’li bir yönetici, “Eğer program olursa kampanyanın önemli bir ayağı olacak. Kampanyamızı devam ettireceğiz ama geniş kitlelere böyle bir yayın anlatacaklarımız, özellikle Binali Yıldırım’ın seçmenlerinin de dinlemesini istediğimiz konular var. Bu program bizim için iyi bir fırsat olur. Umarım, demokratik ortamda her adayın kendini ifade ettiği bir program yapılabilir” dedi.

YAYINA KARŞI ÇIKANLAR DA VAR

İki adayın ortak yayınına sıcak bakmayan ve yapılmayacağını düşünen çok sayıda siyasetçi de var. Bir yayın olursa bu yayında projelerin değil sloganların öne çıkacağını öne süren MHP’li bir siyasetçi, “Bu yayının olmayacağını, olmaması gerektiğini düşünüyorum. Amaç proje anlatmaksa ayrı ayrı çıkıp konuşsunlar. Binali Yıldırım devletin valisine küfreden biriyle özür dilemedikçe bu programa çıkmayacağını söylemeli” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :