TEMELLİ: RANT İÇİN İSTANBUL’U BIRAKMAK İSTEMİYORLAR BİZ DE VERMEYECEĞİZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » TEMELLİ: RANT İÇİN İSTANBUL’U BIRAKMAK İSTEMİYORLAR BİZ DE VERMEYECEĞİZ

18.06.2019 - 21:58

TEMELLİ: RANT İÇİN İSTANBUL’U BIRAKMAK İSTEMİYORLAR BİZ DE VERMEYECEĞİZ

İstanbul’daki seçim çalışmalarını sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Okmeydanı’ndaki Mahalleler Birliği toplantısına katıldı.

İstanbul’daki seçim çalışmalarını sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bu gün kentsel dönüşüm politikalarında en çok etkilenen semtlerden Okmeydanı’ndaydı

Kentsel dönüşümün talan ve rantına karşı kurulan Mahalleler Birliği’nin de toplantısına katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, toplantıda söz aldı.

HDP Türkiye’nin bütün sorunlarına vakıf ve çözme iddiasında olduğunu belirten Temelli, mahalle birliği ve örgütlülüğünün önemsedikleri meselelerin başında geldiğini söyledi.

‘AKP HER YERİ KENDİ OTORİTESİ İLE YÖNETMEK İSTİYOR Kİ BUNA ZATEN FAŞİZM DİYORUZ’

Artı Gerçek’te yer alan habere göre İstanbul mahallelerinin sorunlarına yönelik ilk kez Sarıyer’de yaptıkları bir çalışmayı örnek gösteren Temelli, Mahalleler Birliği toplantısında, tablonun parlamento’da nasıl gerçekleştiğini anlattı:

“Parlamento’daki tablo şöyle gerçekleşiyor arkadaşlar. Sizden gelen talepleri tabii ki hemen ciddiyetle ele alıyoruz, konu üzerinde komisyonumuz çalışıyor, yasa önergesi hazırlıyoruz, araştırma ve soru önergeleri veriyoruz. Hummalı bir çalışma yürütüyoruz. HDP her alanda yaptığı çalışmayı burada da yapıyor. Yani Türkiye’nin bütün sorunlarına vakıf ve çözüm üretme konusunda iddialı. Fakat Parlamento’daki durum şu muhalefetten gelen her şey reddediliyor. Bir Parlamento aklı, bir Meclis aklı AKP iktidarında yok. AKP iktidarı her yeri kendi otoritesi ve iradesi ile yönetmek istiyor ki biz zaten buna faşizm diyoruz. Bir Meclis ruhu, bir Meclis aklı yok. Muhalefetten ya da farklı yerlerden gelen talepleri değil kendi zihniyetini dayatmak üzerinden şu anda Parlamento’yu hiçleştirmeye, işlevsizleştirmeye çalışıyor. Bunu biliyoruz; bu Erdoğan ve tek adam rejimidir. Bu tek adam rejimin de yansımalarını her alanda olduğu gibi kentlerde de görüyoruz.”

‘KENT YIKIMINI, 3. KÖPRÜ VE HAVALİMANINDAN DOLAYI EN İYİ SARIYERLİLER BİLİR’

Yerel yönetimlere gelen rantçı anlayışın 25 yıldır İstanbul’u yönettiğini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Temelli, rantçı zihniyetin İstanbul’u beton yığınına, beton çöplüğüne sürüklediğini ifade etti:

“Bu anlayış bu kenti 25 yıldır yönetiyor. 25 yıl sonra sanki bu denli yıkım olmamış karşımıza böyle bir tablo çıkmamış gibi bugün AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Binali Yıldırım çıkıyor kente dair çözümler üretiyor. Ve bu çözümleri dile getirirken aslında kenti nasıl yıktıklarını da bu yıkımı nasıl gerçekleştirdiklerini de ifşa ediyorlar. Kendilerini teşhir ediyorlar.

Bakın yeşil alan konusunda söylediklerine. Şunu şunu yapacağız diyorlar Kuzey Ormanları’nı bitirdiler. Bunu en iyi Sarıyer bilir. 3’üncü köprü ve havalimanından dolayı en iyi Sarıyer ve Alibeyköy bilir. Nasıl bir yıkım talan olduğunu hep birlikte yaşadık. Gaziosmanpaşa bilir, çarpık kentleşmenin ne olduğunu, rantın nasıl oraya çöreklendiğini görmesi açısından. Bu ülkede 3 tane politika çok yanlış yürütüldü. Bir, inşaat sektöründe konut politikası, iki, enerji politikası ve tabii üçüncüsü de ulaşım politikası. Bütün bunların müsebbibi olanlar bugün sanki bu yıkımın müsebbibi değillermiş gibi kenti kurtaracaklarını söylüyorlar. Kenti beton yığınına ve çöplüğüne bu zihniyet sürükledi. Yandaş müteahhitlerini zengin edip haksız zenginleşmeye yol açıp siyaseti buradan finanse edip kendi servetlerine servet katmak için bu kente bu kötülüğü yaptılar, bütün Türkiye’nin yükünü bu kent taşıyor.”

‘İSTANBUL’UN VERDİĞİ TOPYEKÜN İTİRAZI SANDIĞA TAŞIMALIYIZ’

Çarpık kentleşme, dikey kentleşme ve kentin tarihsel dokusuna yönelik saldırıların, muhafazakar olduğunu sürekli dile getiren AKP iktidarını eliyle yapılmasını “Tarihe bu kadar düşmanlık olsa olsa Türkiye’de AKP iktidarıyla olurdu ve öyle de oldu” sözleriyle dile getiren Temelli, İstanbulu’un verdiği topyekün itirazı sandığa taşımanın önemine değindi:

“Kentin surlarına yaptıklarından tutun da bütün tarihi ve kültürel dokusuna, halklarına ve inançlarına yönelik saldırıları hep birlikte gördük. Bu kentteki insanlara ve bu kentteki farklı inançlara sahip olanlara da sorduğumuzda herkes aynı derdi dile getiriyor. Bu kentte Kürtler de, Türkler de, bütün 72 millet de kentte kendisini bulamıyor. Ya da bu kentte yaşayan emekçiler, kentte kendini bulamıyor, kadınlar bulamıyor, çünkü bütün kenti bir beton çöplüğüne çevirip bütün farklılıkları yok eden bu zihniyet, kentin de bütün güzelliklerini yok ederek grileştirdi. Şimdi İstanbul’un topyekûn bir itirazı var bu itirazı sandığa taşımalıyız.

Evet hepimizin itirazı var. Mahalleli ki demokrasi dediğimiz şey mahalle de başlar, barış dediğimiz şey mahallede başlar. Mahallede herkes yan yanadır, birbirini görür, birbiriyle diyalog içindedir. O mahallede yaşayan Türk’ü, Kürd’ü Alevi’si, Sünni’siyle muhabbet eder. Bu muhabbet ki sağlıklı bir diyalogdur. Eğer biz bugün Türkiye’nin sorunlarını aşmak istiyorsak mahalleden başlamak zorundayız. Mahalle meclislerimizden başlamak zorundayız. O yüzden yapmış olduğumuz çalışmalar gerçekten çok kıymetli çalışmalardır. Mahalleye sahip çıkmak; yaşama ve demokrasiye, barışa sahip çıkmaktır.

25 yıl sonra hala bu kente göz dikmiş, hala bu kentte rant peşinde koşan bu zihniyetin sandıktan çıkmasına engel olalım. Ama 24’ünden itibaren de kentimizi demokratikleştirmek için mahallelerimize çok daha fazla sahip çıkalım.”

‘RANT İÇİN İSTANBUL’U BIRAKMAK İSTEMİYORLAR BİZ DE VERMEYECEĞİZ’

Türkiyenin bir çok ilinde AKP’yi HDP stratejisinin kaybettsirdiğini dile getiren HDP Eş Genel Başkanı Temelli, “Rant için İstanbul’u bırakmak istemiyorlar biz de vermeyeceğiz” dedi:

“Adana’yı da, Mersin’i de` Hatay’ı da, Muğla’yı da biz kaybettirdik. HDP stratejisi kaybettirdi. Ama gelip İstanbul’u yenilemeleri tesadüf değildir. İstanbul onların siyasi ömrü için kaçınılmaz olarak bir rant cennetidir. Bunu ellerinden bırakmak istemiyorlar, biz de vermeyeceğiz diyoruz. Bu kenti ranta artık teslim etmeyelim. Bu kenti rantla yıkarken aslında altında emekçiyi bıraktılar, kadınları, çocukları bıraktılar. Evet bir enkaz var üzerimizde ama ben inanıyorum ki 23 Haziran’dan sonra bu enkazı kaldırabiliriz. Bu gücümüz var. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :