30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

THE BANSHEES OF INISHERIN (INISHERIN’IN ÖLÜM PERİLERİ) GÖSTERİME GİRDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » THE BANSHEES OF INISHERIN (INISHERIN’IN ÖLÜM PERİLERİ) GÖSTERİME GİRDİ

Eklenme : 03.02.2023 - 11:24

THE BANSHEES OF INISHERIN (INISHERIN’IN ÖLÜM PERİLERİ) GÖSTERİME GİRDİ

Cumhuriyet’ten Aslı Selçuk gösterime giren The Banshees of Inisherin’ı (Inisherin’in Ölüm Perileri) yazdı:

2018’de Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’yle (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri) 2 Oscar alan yönetmen, dramaturg Martin McDonagh son filmi The Banshees of Inisherin’de (Inisherin’in Ölüm Perileri) İrlanda iç savaşını, erkeklerin dostluğunu metaforik olarak olağanüstü bir görsellikle anlatıyor.

İrlanda 1923, küçük Inisherin adası adeta cennet gibidir, deniz suyu kristal kadar berraktır, doğa-hava olağanüstüdür. Her gün pubta buluşan kasabalılar sohbet edip bira içerler geleneksel müzik dinlerler. Ana karadan İrlandalılarla İngilizlerin savaş, patlama, silah sesleri duyulur. Bir gün kasabanın en nazik, en iyi kalpli adamı Padraic’le (Colin Farrell) keman çalan, kadınların baş gözdesi Colm’un (Brendan Gleeson) yıllanmış dostluğu bitiverir. Colm artık Padraic’le boş konuşup vakit öldürmek istemez, beste yapmak, geleceğe yapıt bırakmak ister. Padraic buna çok içerler.

HİÇLİĞİN ORTASINDA

Siyah giysili Bayan McCormick ölüm meleği gibi çevreye kötü haberler yayar. Kıt akıllı yerel polisin oğlu Dominic adadan çıkış yolu arar. Abisi Padraic’i çok seven Siobhan kitapların içine gömülmüştür. Colm, Siobhan, Dominic hariç adadaki herkes peşin hükümlüdür.

İrlandalı oyun yazarı Martin McDonagh izleyiciye bir Samuel Becket öyküsü anlatır. Godot’yu Beklerken’deki gibi adadaki herkes hiçliğin ortasındadır. Karşılıklı soyut, ipe sapa gelmez laflar edilir. Başta Colm olmak üzere herkes sükunet arar: Padraic minyatür eşeği Jenny’de, Siobhan hüzünlü romanlarda, Colm köpeğinde ve müzikte. İnsanların ruhları Kelt kazanları içinde pişerler.

Martin McDonagh In Bruges’den (2008) 14 yıl sonra çocuklarla yeniden çalışmak istedim diyerek Farrell’a Gleenson’ı biraraya getirir. Hüzünlü, sert, rahatsız edici, dokunaklı, abartılı, sevecen, komik, duygusal Inisherin’in Ölüm Perileri’nde Colin Farrell, Brendon Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan, Sheila Flitton oynuyor.

İLGİLİ HABER:

FERHAN ŞAYLIMAN YAZDI- EBLEH, SIKICI VE SIĞ..İŞTE HAYATLARIMIZI KUŞATANLAR: THE BANSHEES OF INISHERIN…

FERHAN ŞAYLIMAN YAZDI- EBLEH, SIKICI VE SIĞ..İŞTE HAYATLARIMIZI KUŞATANLAR: THE BANSHEES OF İNİSHERİN

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları