4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

TİCARET BAKANALIĞI’NA İLETTİLER..TESK BAŞKANI PALANDÖKEN DE MARKETLERİ HEDEF ALDI: EKMEK, SİGARA, ET, ALKOL, DENİZ VE PASTANE ÜRÜNLERİ, MOBİLYA, ELEKTRONİK VE BEYAZ EŞYA, AYAKKABI, KIYAFET SATMASINLAR

Ana Sayfa » EKONOMİ » TİCARET BAKANALIĞI’NA İLETTİLER..TESK BAŞKANI PALANDÖKEN DE MARKETLERİ HEDEF ALDI: EKMEK, SİGARA, ET, ALKOL, DENİZ VE PASTANE ÜRÜNLERİ, MOBİLYA, ELEKTRONİK VE BEYAZ EŞYA, AYAKKABI, KIYAFET SATMASINLAR

Eklenme : 05.12.2022 - 22:17

TİCARET BAKANALIĞI’NA İLETTİLER..TESK BAŞKANI PALANDÖKEN DE MARKETLERİ HEDEF ALDI: EKMEK, SİGARA, ET, ALKOL, DENİZ VE PASTANE ÜRÜNLERİ, MOBİLYA, ELEKTRONİK VE BEYAZ EŞYA, AYAKKABI, KIYAFET SATMASINLAR

 

 

Zincir marketlerdeki fahiş fiyat artışları bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hedef gösterdiği marketlerle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

Zincir marketlerle ilgili çok konuşulacak öneri Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi.

Zincir marketlerle mücadele etmekte güçlük çeken esnaf perakende kanunuyla ilgili yeni bir düzenleme talep eden Palandöken, yasa değişikliği önerisini hem Ticaret Bakanlığı hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletti.

Bendevi Palandöken, elektronik ticarete dair yasal düzenlemeyi hatırlattı ve zincir marketler için de benzer öneri getirdi.

Palandöken, “Zincir marketler, hızlı tüketim malları dışındaki ürünlerle kendi özel markalı ürünleri satmasın. Marketlerin indirim ve reklam bütçeleri sınırlandırılsın. Devlete lisans bedeli ödesin. Kurallar belli olmalı” diye konuştu.

Zincir marketlerin satabileceği ürünlerin belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Palandöken; ekmek, sigara, et, alkollü içecek, mobilya, elektronik eşya, cep telefonu, beyaz eşya, hırdavat, ayakkabı, kıyafet, ev tekstili, deniz ürünleri pastane ürünleri, otomobil araç gereçlerinin buralarda satılmaması gerektiğini söyledi.

Mynet’te yer alan habere göre, Palandöken, marketlerin haftada bir gün pazar günleri tatil yapmaları gerektiğini diğer günler de sabah 10.00’da açılıp akşam 19.00’da kapanmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zincir marketlerdeki fahiş fiyatları işaret ederek “yeni uygulamaları devreye alacaktır” açıklaması sonrası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’denbir açıklama gelmişti.

Bahçeli, “Zincir marketlerde gün aşırı yapılan zamların toplumsal huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyim. Zincir marketlerin FETÖ’yle irtibatı araştırılması gerekmekte. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemeli” demişti.

Bahçeli’nin sözleri sonrası Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, gıda fiyatlarının artmasıyla ilgili zincir marketlerin hedef alınmasına tepki göstererek sert mesajlar verilmişti.
Yaşanan gelişmeler sonrası ise BİM CEO’su Galip Aykaç, Bahçeli’den özür dileyerek Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları