TİCARET BAKANI PEKCAN ”BAZI FIRSATÇILAR FİYATLARA YÜZDE 300 ZAM YAPMIŞ. KENDİLERİNDEN SAVUNMA İSTEDİK.” DEDİ. AKARYAKITA, ELEKTRİĞE, DOĞALGAZA YAPILAN ZAMLAR ZAM DEĞİL Mİ? BUNUN HESABINI KİM, KİMDEN SORACAK?

Ana Sayfa » GÜNCEL » TİCARET BAKANI PEKCAN ”BAZI FIRSATÇILAR FİYATLARA YÜZDE 300 ZAM YAPMIŞ. KENDİLERİNDEN SAVUNMA İSTEDİK.” DEDİ. AKARYAKITA, ELEKTRİĞE, DOĞALGAZA YAPILAN ZAMLAR ZAM DEĞİL Mİ? BUNUN HESABINI KİM, KİMDEN SORACAK?

21.10.2018 - 11:11

TİCARET BAKANI PEKCAN ”BAZI FIRSATÇILAR FİYATLARA YÜZDE 300 ZAM YAPMIŞ. KENDİLERİNDEN SAVUNMA İSTEDİK.” DEDİ. AKARYAKITA, ELEKTRİĞE, DOĞALGAZA YAPILAN ZAMLAR ZAM DEĞİL Mİ? BUNUN HESABINI KİM, KİMDEN SORACAK?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın dolardaki kur artışını fırsat bilip zam üstüne zam yapan kuruluşlarla ilgili yaptığı açıklama son derece önemli. Bunun ayrıntısına geçmeden önce şunu sormak gerekiyor: Fırsatçıları yakalamak ve haklarında işlem yapmak son derece olumlu bir adım ama bu yeter mi? Bütçede açılan kara delikleri kapatmak, duvara toslayan ekonomiyi ayakta tutmak için akaryakıta, elektriğe, doğalgaza bindirilen fahiş zamlar ne olacak? Bunların da hesabını soracak mısınız? O zamlar geriye alınmayacaksa fırsatçılara yönelik yaptırımların bir anlamı kalır mı?

Artık üretimden değil de vatandaşın cebinden zorla alınan ‘vergi adındaki paralarla yoluna devam etmeye çalışan bir ekonominin ayakta kalması mümkün mü?

İşte Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıklamalarını bu soruların ışında değerlendirmek gerekiyor.

Ticaret Bakanı Pekcan, “Bazı fırsatçılar yüzde 200-300 fiyatlara aşırı zam yapmışlar, bunları tespit ettik, bu firmalarla, üreticilerle iletişime geçtik, kendilerinden savunma istedik, etiketlerde hatalar tespit ettik ve bu yönde de cezaları uyguladık” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Delegeler Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyanın tüm coğrafyalarında proaktif bir şekilde faaliyet göstermesi ve ticaret diplomasisinde etkin bir aktör olması için var güçleriyle çalıştıklarını anlattı: “Vatandaşımızın sağlıklı ve güvenilir ürünleri tüketmesi, Türk malı algısının güçlenmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede, Bakanlık olarak tüm paydaşlarımız ile beraber Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na tam destek veriyor, bu konuda üstümüze düşen her türlü görevi yapıyoruz. Bu kapsamda, Hal Kanunu olarak bilinen 5957 sayılı Kanunu değişikliğine ilişkin çalışmalarımızı hızlandırdık. Haksız fiyat artışlarının önlenmesi yönünde çalışmalarımızı güncelliyoruz. Bir yandan da iç piyasada spekülasyon yaratarak tüketicimize zarar veren uygulamaların önüne geçmek için denetimlere devam ediyoruz.

Ben serbest piyasa ekonomisinden yanayım. Bu denetimleri bu geçiş döneminde zorunlu olduğumuz için gerçekleştiriyoruz. Bu süreci atlatır atlatmaz bu denetimlere son vereceğiz. Ancak sizlerin de bildiği gibi bazı fırsatçılar yüzde 200-300 fiyatlara aşırı zam yapmışlar, bunları tespit ettik, bu firmalarla, üreticilerle iletişime geçtik, kendilerinden savunma istedik, etiketlerde hatalar tespit ettik ve bu yönde de cezaları uyguladık. Ancak sizlerin bu süreçten zarar görmemeniz için gereken özeni ve hassasiyeti gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz.”

‘İNŞALLAH İLK AŞAMADA 500 BİN DOLARA, SONRASI ALLAH KERİM’

Bununla birlikte ihracatta yeni devlet destekleri kurgularken, günün koşullarına göre mevcut destekleri de iyileştirdiklerini belirten Pekcan, ihracatçılara sağlanan hizmetlerde basitleştirmelere gittiklerini, hizmetlere daha hızlı ulaşılmasına dönük çalışmalar yaptıklarından bahsetti.

Pekcan, ihracatçıları, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri ile pazara giriş belgeleri, uluslararası rekabetçiliklerinin geliştirilmesi, yeni pazarlara açılmaları ve bu pazarlarda etkin tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmeleri, küresel tedarik zincirlerine yetkin bir şekilde girmeleri, Türkiye’de teknoloji ve know-how transferi gerçekleştirmeleri, tasarıma dayalı, markalı ürünlerini ihraç etmeleri gibi pek çok alanda desteklediklerini kaydetti.

Yurt dışına daha kolay açılmaları için ihracatçılara yeşil pasaport verdiklerini anımsatan Pekcan, “Bugüne kadar 6 bin 882 firmadan 8 bin 428 kişiye yeşil pasaport verilmiştir. Bugünkü taleplerinizi de İçişleri Bakanımızla görüşeceğim. İnşallah ilk aşamada 500 bin dolara (yeşil pasaport için ihracat rakamı), sonrası Allah Kerim…” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :