TİP BAŞKANI ERKAN BAŞ: ‘SİVAS OLAYLARINDA 12 EYLÜL ASKERİ MÜDAHALESİ İLE BESLENMİŞ YOBAZLIK, KENDİ GÜCÜNÜ GÖSTERMEK İSTEYENLERİN HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞTİ.’

Ana Sayfa » GÜNCEL » TİP BAŞKANI ERKAN BAŞ: ‘SİVAS OLAYLARINDA 12 EYLÜL ASKERİ MÜDAHALESİ İLE BESLENMİŞ YOBAZLIK, KENDİ GÜCÜNÜ GÖSTERMEK İSTEYENLERİN HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞTİ.’

02.07.2019 - 17:09

TİP BAŞKANI ERKAN BAŞ: ‘SİVAS OLAYLARINDA 12 EYLÜL ASKERİ MÜDAHALESİ İLE BESLENMİŞ YOBAZLIK, KENDİ GÜCÜNÜ GÖSTERMEK İSTEYENLERİN HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞTİ.’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ergenekon davasında tüm sanıkların örgüt suçundan beraatine karar vermesine ilişkin, “Türkiye tarihinin en büyük kumpaslarından birinin resmi olarak çöküşünü izledik” ifadesini kullandı.

TİP Başkanı Baş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bugün yıl dönümü olan Sivas katliamına ilişkin en anlamlı sözü, “Aydınlarını yakan bir ülkenin elinde utançtan başka ne kalır” diyen yazar Yaşar Kemal’in söylediğini belirtti.

Sivas’ta kaybedilen aydınların önünde saygı ile eğildiklerini ifade eden Baş, “Onların anısına bağlı kaldığımızı, katliamın faillerinden hesap sorma kararlılığımızın devam ettiğini paylaşıyoruz” diye konuştu.

Sivas olaylarının, 12 Eylül askeri müdahalesi ile beslenmiş yobazlığın, kendi gücünü göstermek isteyenlerin  himayesinde gerçekleştirildiğini söyleyen Baş, Sivas olaylarını savunan çok sayıda ismin AK Parti’nin kurucu kadroları, milletvekilleri haline geldiğini belirtti.

‘DÖNEMİN TOROSLARININ YERİNİ SİYAH TRANSPORTERLER ALDI’

Sputnik’te yer alan habere göre Ergenekon davasında örgüt suçu yönünden verilen beraat kararlarını da değerlendiren Baş, şöyle konuştu:

“Türkiye tarihinin en büyük kumpaslarından birinin resmi olarak çöküşünü izledik. Yıllarca o cemaat denilen suç örgütünün sahte delilleri nedeniyle hapis yatan insanlar oldu. İşlerini, ailelerini hatta hayatlarını kaybeden insanlarımız oldu. Geride kalan süreçte dönemin toroslarının yerini, siyah transporterler aldı. İşkence merkezi olan emniyet binalarının yerini ise adresi bilinmeyen işkence merkezleri aldı. Ergenekon, ülke yönetimi bir çete elinden başka bir çetenin eline geçebilmesi için atılmış bir adımdı.”

Baş, yenilenen İstanbul seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de tartışılmaya başlandığını söyledi.

‘ERDOĞAN DEVRİ KAPANMIŞTIR’

İstanbul seçimlerinin bir referandum niteliği taşıdığını kaydeden Baş, “Yenilenen İstanbul seçimlerinin sonuçlarına göre, aslında Erdoğan devri kapanmıştır. Bize göre herkes tek adam rejiminin çöktüğünü gördü. Vakit, halkımıza karşı suç işleyenlerin yargılanması vaktidir. Bu konuda tüm halkı göreve davet ediyoruz.” dedi.

Baş, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine atanan Bülent Arınç’ın son derece vahim bir açıklamada bulunduğunu, Arınç’ın bu açıklamasıyla kendi kimliğini açıkça yansıttığını söyledi.

Kurulun ilk toplantısında maaşların düzenlemesi kararı almasının vatandaş tarafından doğal olarak tartışıldığını belirten Baş, “Bülent Arınç, Kurul üyelerinin maaşlarını sorgulayan vatandaşı edepsizlikle suçladı. Arınç, dün övdüğü Fethullah Gülen’e bugün sırtını dönen bir riyakardır” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :