TİYATRO DA ”TEK ADAM”IN ELİNDE

Ana Sayfa » GÜNCEL » TİYATRO DA ”TEK ADAM”IN ELİNDE

11.07.2018 - 13:41

TİYATRO DA ”TEK ADAM”IN ELİNDE

Yeni yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle Devlet Tiyatroları’nın cumhurbaşkanlığına bağlanmasını değerlendiren tiyatrocular, bir cumhuriyet kurumunun çökertildiğini savundu: “Sanatın ve tiyatronun pratiği tek adamın elinde toplandı. Bu gelişme tiyatronun özgür pratiğini engelleyecek, tiyatroda sansüre ve otosansüre neden olacaktır.” 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum için önceki gün çıkarılan 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre Devlet Tiyatroları’nın yönetim ve ödeneğiyle ilgili kararlar da cumhurbaşkanlığına bağlanmıştı.

Kanundaki “Devlet Tiyatroları genel müdürüne en yüksek sanatkar memur ücretine ilave olarak Bakanlar Kurulu’nca tayin edilecek miktarda idare ve temsil ödenegi verilir” ifadesi de, “Cumhurbaşkanınca tayin edilecek miktarda idare ve temsil ödeneği verilir” diye değiştirilmişti.

Evrensel’den İsmail Afacan’a konuşan Devlet Tiyatroları eski genel müdürü Yücel Erten, bir cumhuriyet kurumunun çökertilmekte olduğunu savundu: “Özerklik özlemi, artık emirnamelerden mi medet umacaktır, bilemiyorum. Ufukta bu tehlikeyi görüp direnen Devlet Tiyatroları sanatçı ve çalışanları üzgün, öfkeli ve çaresiz… Geleceği umursamayanlar şaşkın soruyor: ‘Nasıl yani?’… Ne yapalım ki ortak akla ulaşıp onu elbirliğiyle savunamayınca; toplumsal yaşam da, kurumsal yaşam da, bireysel yaşam da böyle karanlıkta el yordamıyla yürüyor…”

Tiyatrocu Orhan Alkaya da Devlet Tiyatroları yönergesinin KHK ile kaldırılmasını ‘tehdit edici ve endişe verici’ olarak niteledi. Yönergenin, Devlet Tiyatroları’nın kalbi olduğuna vurgu yapan Alkaya şunları söyledi: “Yeni düzenlemede büyük boşluklar bulunuyor. KHK’nın ‘Önce müdahale edelim, sonra bakarız’düşüncesiyle çıkarıldığı anlaşılıyor. Bu düzenleme, Devlet Tiyatroları’nı her türlü müdahaleyi açık hale getiren, kısmi özerkliğini kaldırmak isteyen düşüncenin ilk adımı.”

Tiyatrolar da tek kişinin iki dudağı arasında’

Bir başka tiyatrocu Ragıp Yavuz da bu kararın, sanat üretenler tarafından önceden beklendiğine dikkat çekti: Geliyorum’dedi. Bu tür gelişmeler sanat dünyası tarafından çok kolay hazmediliyor. Ülke yönetiminde olduğu gibi artık Devlet Tiyatroları da artık tek kişinin iki dudağının arasında.”

“AKP, 16 yıllık iktidarı boyunca Devlet Tiyatroları ile hiçbir zaman barışık olmadı” diyen tiyatro eleştirmeni Metin Boran, Devlet Tiyatroları’nın özerk bir yapısının olmasının, hayatı ve iktidarı sorgulayan oyunlar sahnelenmesinin her zaman iktidarı rahatsız ettiğini vurguladı: “Bu KHK’yle amaçlarına ulaştılar. Devlet Tiyatroları’nın kuruluş yasası imha edilmiş oldu. Artık genel müdürü, kadroyu ve bütçeyi cumhurbaşkanı belirleyecek. Sanatın ve tiyatronun pratiği tek adamın elinde toplandı. Bu gelişme tiyatronun özgür pratiğini engelleyecek, tiyatroda sansüre ve otosansüre neden olacaktır.”

Tiyatrocu Vecdi Sayar da şunları söyledi: “Bu karar, Devlet Tiyatroları’nın tüzel kişiliğinin ortadan kaldırılması ve kapıkulu sanatçı döneminin resmiyet kazanması anlamına geliyor. Sembolik bir Devlet Tiyatroları’nın yanı sıra beklenen Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasasının bir başkanlık kararnamesiyle yürürlüğe girmesi ve sanat alanının taşeron şirketlere havale edilmesi an meselesidir artık.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :