1 Ağustos 2021 - Hoş geldiniz

TOKAT’TA PATATES ÜRETİMİ NEDEN YASAKLANDI?

Ana Sayfa » YURTTAN » TOKAT’TA PATATES ÜRETİMİ NEDEN YASAKLANDI?

Eklenme : 14.02.2019 - 11:51

TOKAT’TA PATATES ÜRETİMİ NEDEN YASAKLANDI?

TBMM’ne verilen bir soru önergesi ile son günlerde fiyatı anormal artan sebzeler arasında yerini alan patatesin, Tokat ile beraber 25 ildeki toplam 141 bin 650 dekar alanda üretiminin yasaklandığı öğrenildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘Siğili Hastalığı, Bakteriyel Solgunluk, Kahverengi Çürüklüğü, Halka Çürüklüğü ve Kist Nematodlan’ nedeniyle dikim yasağı uygulandığını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon gibi illerdeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını söyledi.

TOPRAKTA HASTALIK VAR

Pakdemirli, “Söz konusu karantina zararlılarının kimyasal mücadelesi bulunmamakta olup, tek mücadele yöntemi karantina tedbirlerinin alınması, kültürel tedbirlerin uygulanması ve münavebe yapılmasıdır. Aksi takdirde hastalığın bulaşma ve yayılması devam etmekte ve tüm ekim alanlarına yayılarak ürün/verim ve kalite kayıplarına dolayısıyla önemli ölçüde ekonomik zarara neden olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi hastalığın konukçusu olan bitkilerin yetiştirilmesi yasaklanarak alternatif ürün ekilmesi teşvik edilmektedir. Yasaklama süresi bulaşık olan toprağın hastalıktan temizlenmesine bağlıdır” dedi. Taner YEŞİLSU / Tokat -Hedef Halk Gazetesi

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları