29 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

TRUMP: DEMOKRATLAR ÜLKEYİ KOMÜNİST KÜBA YA DA SOSYALİST VENEZUELA’YA ÇEVİRMEK İSTİYOR

Ana Sayfa » DÜNYA » TRUMP: DEMOKRATLAR ÜLKEYİ KOMÜNİST KÜBA YA DA SOSYALİST VENEZUELA’YA ÇEVİRMEK İSTİYOR

Eklenme : 07.11.2022 - 17:09

TRUMP: DEMOKRATLAR ÜLKEYİ KOMÜNİST KÜBA YA DA SOSYALİST VENEZUELA’YA ÇEVİRMEK İSTİYOR
ABD’de Kongre ara seçimleri öncesinde Demokrat Başkan Biden ve eski Cumhuriyetçi Başkan Trump son mitinglerini yapıyor. Trump, Demokratları ülkeyi “komünizme sürüklemekle” suçlarken, Biden “Demokrasi tam anlamıyla sandıkta” ifadelerini kullandı.

 ABD’de 8 Kasım Kongre ara seçimleri öncesi adayların kampanyalarında bugün son gün.

Seçimlerde Cumhuriyetçiler hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nde Demokratların elinde tuttuğu çoğunluğu almaya çalışıyor.

Bağımsız anketler, Senato yarışı daha zorlu olsa da Cumhuriyetçilerin Kongre’nin her iki kanadında da çoğunluğu elde etmesinin Demokratlara göre daha yüksek ihtimal olduğunu gösteriyor.

Demokrat Başkan Joe Biden ve Cumhuriyetçi eski Başkan Donald Trump da haftasonu New York ve Florida’daki mitinglerinde seçmenlere seslendi.

Biden, pazar günü New York’ta Demokrat Vali Kathy Hochul ile birlikte yaptıkları mitingde konuştu.

Hochul, Trump’ın desteklediği Cumhuriyetçi aday Lee Zeldin karşısında yarışıyor. Demokrat aday, eski Başkan Bill Clinton, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris gibi Demokrat Parti’nin tanınmış isimlerinin desteğini de arkasına aldı.

BIDEN: DEMOKRASİ TAM ANLAMIYLA SANDIKTA

Biden konuşmasında seçimleri “bir dönüm noktası” diye niteledi ve sonuçların “gelecek 20 yılın seyrini belirleyeceğini” ifade etti.

Cumhuriyetçilerin olası seçim zaferinin ülkedeki demokrasinin temellerini zayıflatacağını savunan Biden “Demokrasi tam anlamıyla sandıkta” ifadelerini kullandı.

Biden son mitingini Demokratların seçimi rahatça kazanmasının beklendiği Maryland eyaletinde yapacak.

TRUMP: DEMOKRATLAR ÜLKEYİ KOMÜNİST KÜBA YA DA SOSYALİST VENEZUELA’YA ÇEVİRMEK İSTİYOR

Biden’ın selefi Trump ise Miami’de yaklaşık bir saat boyunca yaptığı konuşmada Demokratların ülkeyi “komünizme sürüklediğini” savundu.

Kendisini izleyenlere “Demokratlar ülkeyi komünist Küba ya da sosyalist Venezuela’ya çevirmek istiyor” diyen Trump, “Florida’daki ve tüm ülkedeki Hispanikler’e sesleniyorum sizi Cumhuriyetçi Parti’ye kollarımız açık şekilde bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında 2024’te yeniden başkan adayı olabileceği ihtimalini de yeniden dile getiren Trump, Ohio’da bugün bir miting daha düzenleyecek.

Florida’nın Cumhuriyetçi Valisi Ron DeSantis’in, Trump’ın mitingine katılmaması ise ABD’li siyaset uzmanları tarafından dikkate değer bulundu. Trump’ın da konuşmasında DeSantis hakkında hiçbir şey söylememesi, uzmanlara göre 2024 Başkanlık Seçimleri öncesinde iki ismin, Cumhuriyetçiler safhında birbirine rakip olacağının bir işareti.

Kongre ara seçimlerinde gözlemciler Pensilvanya, Georgia ve Nevada eyaletlerindeki başa baş yarışın Senato’da hangi partinin çoğunluğu elde etmesi açısından belirleyici olduğunu belirtiyor.

Eğer Cumhuriyetçiler bu üç eyaleti alır ve başka engelle karşılamazsa Senato’da 52’ye 48 üye ile çoğunluğu elde edebilir.

Eğer Demokrat adaylar bu üç eyaleti kazanırsa Senato’da 51’e 49 ile çoğunluğu elde edecek.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları