TRUMP GÖÇMENLERİN GEÇİŞİNİ ENGELLEMEK İÇİN SINIRA 15 BİN ASKER YIĞIYOR. GEREKÇESİ AÇIK: ”KENDİ YURTTAŞLARIMIZA HAKSIZLIK BU.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » TRUMP GÖÇMENLERİN GEÇİŞİNİ ENGELLEMEK İÇİN SINIRA 15 BİN ASKER YIĞIYOR. GEREKÇESİ AÇIK: ”KENDİ YURTTAŞLARIMIZA HAKSIZLIK BU.”

01.11.2018 - 8:32

TRUMP GÖÇMENLERİN GEÇİŞİNİ ENGELLEMEK İÇİN SINIRA 15 BİN ASKER YIĞIYOR. GEREKÇESİ AÇIK: ”KENDİ YURTTAŞLARIMIZA HAKSIZLIK BU.”

Bu haber aslında kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla sözüne çok yakışan bir gelişme.

Yani Türkiye’deki 5 milyon Suriyeli göçmenin durumuyla yakından ilgili.

Aslında Yurtseverlik.Com yoksulluktan, baskıdan kaçan Latin Amerikalı göçmenlerin ABD’ye doğru ilerleyişini okuyucularıyla paylaşmıştı. Hatta Trump bu konuda göçmenleri sert bir dille uyarmıştı. Göçmenler sınıra yaklaştıkça konu farklı bir boyuta doğru kayıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 7 binden fazla kişinin bulunduğu göçmen kervanının çok tehlikeli olduğunu savunan Trump Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kimse içeriye girmeyecek, girmelerine izin vermeyeceğiz. Meksika’da bu insanların çıkardığı sorunlara bakarsanız, ne kadar tehlikeli olduklarını görürsünüz” dedi.

ABD’nin Latin Amerika ülkelerine yaptığı yardımları kesmeyi ciddi olarak ele aldığını da belirten Trump, “Onlar Amerikan halk için hiçbir şey yapmıyorlar. Göçmenlik konusu çok büyük ve tehlikeli bir konu. Bizim refah düzeyimizde olmayan bu insanların ülkemize girmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Göçmen kervanındaki binlerce kişinin tren, otobüs, kamyon gibi araçlarla ABD’ye doğru ilerlediklerini söyleyen Trump, “Biz hazırlıklı olacağız. Kimseyi ABD’ye sokmayacağız. Bundan sonra gözaltına alınanlar serbest bırakılmayacak. Serbest bırakılanlar, hiçbir zaman mahkemeye çıkmak için geri dönmediler. Gerekirse çadır kentler kuracağız, ama serbest bırakmayacağız. Yıllardır uygulanan politikalar yüzünden hali hazırda ABD’de 25-30 milyon yasadışı göçmen var. Artık bunun olmasına izin vermeyeceğiz. Çok tehlikeli ve kendi yurttaşlarımıza haksızlık bu” diye konuştu.

Kendisinin iş başına gelmesinden bu yana Amerikan şirketlerinin yatırımlarını yeniden ABD’ye yönlendirdiklerini söyleyen Trump, bu şirketlerin çalışacak insan gücüne ihtiyacı olduğunu, ABD’ye gelecek kişilerin yasal yollarla gelmelerini istediğini söyledi. Trump, “Ben insanların bizim ülkemize gelmelerini istiyorum. Ama bu yasal yollarla olmalı ve liyakata dayanmalı. Ülkemiz güvende olmalı. Başta kadınlar olmak üzere insanlar bu kişilerin kontrolsüz bir biçimde ülkemize akın etmelerini istemiyorlar” dedi.

Tabii bu haberin Türkiye’yi ilgilendiren kısmı çok açık: Trump gibi bir isim bile göçmenleri engelleme gerekçesini ”Yurttaşlarımıza karşı haksızlık bu.” diye açıklarken Suriyeli 5 milyon göçmeni kabul eden iktidar ne yapmaya çalıştı? Üstelik göçmenlere harcanan paranın 32 milyar dolar olduğu gerçeği de yanıtlanmaya muhtaç bir olgu. Ülke ekonomik krizin içinde kavrulurken milyar dolarlar niçin bu amaçla kullanıldı?

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :