TRUMP’IN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ ADAYI: DAVİD SATTERFİELD

Ana Sayfa » GÜNCEL » TRUMP’IN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ ADAYI: DAVİD SATTERFİELD

16.02.2019 - 8:35

TRUMP’IN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ ADAYI: DAVİD SATTERFİELD

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından David Satterfield’i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdiği bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın David Michael Satterfield’i Türkiye Büyükelçisi olarak atamak istediği belirtildi.

Halen ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapan Sattefield’in Türkiye Büyükelçisi olabilmesi için Senatoda yapılacak oylamayı beklemesi gerekecek.

Trump yönetimi, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi John Bass’ın yerine bir atama yapmamıştı.

Bu arada ABD ‘nin Suriye Özel Temsilcisi görevine getirilen eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, yemin ederek görevine başladı.

Sputnik’in haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığında Bakan Mike Pompeo’nun da katıldığı yemin töreni ile Jeffrey, ABD’nin Orta Doğu’daki en önemli pozisyonlarından birinde görevlendirilmiş oldu.

Son olarak Washington Yakındoğu Politikası Enstitüsünde kıdemli Orta Doğu uzmanı olarak görev yapan Jeffrey, Washington’da katıldığı birçok panelde Türk-Amerikan ilişkilerinin önemine vurgu yapmış ve PKK ile YPG’nin özünde aynı örgüt olduğunu dile getirmişti.

1946’da dünyaya gelen Jeffrey, 2008-2010 yılları arasında Türkiye’de, 2010-2012 yılları arasında ise Irak’ta görev yapmıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :