TRUMP’TAN ÜST ÜSTE ÖVGÜLER: TÜRKİYE NATO ÜYESİ OLARAK İYİ İŞ ÇIKARIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » TRUMP’TAN ÜST ÜSTE ÖVGÜLER: TÜRKİYE NATO ÜYESİ OLARAK İYİ İŞ ÇIKARIYOR

04.12.2019 - 17:19

TRUMP’TAN ÜST ÜSTE ÖVGÜLER: TÜRKİYE NATO ÜYESİ OLARAK İYİ İŞ ÇIKARIYOR

 

NATO Zirvesinin sonuç bildirgesinde “Çin’in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız” denildi.

Deklarasyonda ayrıca “ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı” ifadeleri yer aldı. NATO Zirvesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TÜRKİYE NATO ÜYESİ OLARAK İYİ İŞ ÇIKARIYOR

Trump şöyle konuştu:

Başarılı bir NATO toplantısıydı. Türkiye, NATO üyesi olarak iyi iş çıkarıyor. Trudeau çok iyi birisi, ama yüzde 2’lik ödemeyi yapmadığını söyledim, bundan çok memnun olmadı, ama Kanada’nın parası var, yapacak bir şey yok.

İran’a yaptırımları Merkel’le konuşacağım. Ticaret duvarlarını AB yarattı, bunun hakkında konuşacağız, çözeceğimizi düşünüyorum. AB ile sözkonusu olan, daha zor anlaşma.

Çin’le müzakereler çok iyi gidiyor, neler olacağını göreceğiz. Çin’in 5G altyapısının güvenlik tehlikesi oluşturduğu düşüncem değişmedi. İtalya lideriyle bunu görüştüm, kimle görüşsem kullanmayacağını söylüyor, ama her liderle tek tek konuşamam ki.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :