22 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

TÜM EMEKLİLER SENDİKASI: EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 5 BİN 200 TL OLMALI

Ana Sayfa » EKONOMİ » TÜM EMEKLİLER SENDİKASI: EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 5 BİN 200 TL OLMALI

Eklenme : 03.01.2022 - 13:55

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında memur ve emeklilerin zam oranı da netleşti. Buna göre memur ve memur emeklileri yüzde 20,65 ek zam alacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 23,65 zam alacak.

Zam oranına ilişkin TÜM Emekliler Sendikası’ndan “Emekliler Açlığa, Sefalete Mahkûm Değildirler!” başlığıyla açıklama yapıldı. “Her yıl yinelenen yüzdelik zam oyunu, 2022’de tekrar emeklilerin önüne getiriliyor. Verilecek olan yüzde 5’lik zam ve üstüne eklenecek olan enflasyon farkı kandırmaca olmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

‘EMEKLİLERİN GERÇEK AYLIĞI AÇLIK SINIRIN BİLE ALTINA İNDİ’

Temel ihtiyaç ürünleri başta olmak üzere bütün mal ve hizmetlerin fahiş zamlara maruz kaldığı belirtilen açıklamada, “Emeklilere yapılacak olan ocak ayı zammını daha ocak ayı gelmeden tüketti” denilerek, Türk lirasının yaşadığı değer kaybı, şehir içi ulaşıma, elektriğe ve doğalgaza gelen zamlar karşısında mevcut emekli maaşının da eridiği belirtildi ve şu ifadeler ver verildi:

“Maaşlarımızı ister dolar ya da avro ile, ister ekmek, et, elektrik, ulaşım, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar üzerinden değerlendirelim, emeklilerin gerçek aylıklarının artık açlık sınırının bile altına indiği açıkça görülmektedir. Aylık bağlama oranlarını sürekli düşürerek aylıklarımızın açlık sınırının bile altına düşürüldüğü bu sistemde yapılması gereken göstermelik, yüzdelik artışlar ile doğru ve inandırıcı olmayan enflasyon rakamlarının eklenmesi değil, en önce hak kayıplarımızın giderilmesidir.”

‘ZAMLAR GERİ ALINMALI, EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 5 BİN 200 OLMALI’

TÜM Emekliler Sendikası’nın emekli maaşlarına ilişkin talepleri ise şu şekilde sıralandı;

🔸Aylık bağlama oranları yükseltilmelidir: Aylık bağlama oranlarında 2000 ve 2008 yıllarında emekliler aleyhine önemli değişiklik yapılarak aylık bağlama oranları kademeli olarak yüzde 20’ye kadar düşmüştür. Aylık bağlama oranları tekrar 2000 yılı öncesine çekilmelidir.

🔸En düşük emekli aylığı 5 bin 200 TL olmalıdır: Açlık sınırının 3bin 100 TL olduğu bir ülkede, 8 milyon emekli 2 bin TL ve 2 bin TL’nin altında emekli aylığı almaktadır. Bu nedenle ortalama emekli aylığı yoksulluk sınırının altında olmamalıdır.

🔸Yılda 4 sefer aylık tutarında ikramiye verilmelidir: Bugün için yılda iki sefer dini bayramlar öncesinde verilen sözde ikramiyeler bayram harçlığına dönüşmüş durumdadır. Harçlık niteliğinden çıkarılarak emeklilerin refah düzeyine katkıda bulunacak şekilde düzenlenerek yılda 4 sefer aylık tutarında verilmelidir.

🔸Doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşıma yapılan son zamlar geri alınmalıdır: Doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşım bedellerinin emekli aylıkları içindeki payı dünya ortalamasının çok üstündedir. Bu durumda bile insafsız ve akıl dışı oranda yapılan son zamlardan sonra bu ihtiyaçlarımızı karşılamak nerdeyse hayal olmaktadır. Bir an önce bu zamlar geri alınmalıdır.

‘SAĞLIK HİZMETLERİNDE UYGULANAN KATKI PAYI ALINMASINDAN VAZGEÇİLMELİ’

🔸Doğalgaz, elektrik, su, ulaşım, ekmek, gibi temel ihtiyaç maddeleri emekliler için %50 indirimli olmalı ve aradaki fark devlet tarafından sübvanse edilmelidir: Bu fiyatlara temel ihtiyaç maddelerini sağlıklı şekilde tüketebilmek emekliler için adeta hayaldir. Bu nedenle temel ihtiyaç maddeleri için devlet emeklileri sübvanse etmelidir.

🔸Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payları kaldırılmalıdır: Özellikle pandemi ile beraber emeklilerin sağlık sorunları daha da artmış, zaten yetersiz ve kalitesiz olan sağlık hizmetlerine ulaşmaları daha da zorlaşmıştır. Üstelik hijyen ve maske gibi giderlerde sağlık giderlerini artırmıştır. Bu nedenle sağlık hizmetlerinde uygulanan katkı payı alınmasından vazgeçilmelidir.

🔸Emeklilerin örgütlenme hakları önündeki engel ve yasaklar kaldırılmalıdır: Hak ve talepleri için sendikal örgütlenme her kesim için hem bir insan hakkı hem de anayasal bir haktır. Sendikal örgütlenme için önümüze konan engel ve yasaklardan bir an önce geri dönülmelidir.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları