30 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

TUNÇ SOYER’DEN SERT YANIT: VAHDETTİN, MUSTAFA KEMAL İÇİN HAİN DEMİŞ, İNGİLİZLERİN TEKNELERİNE BİNİP KAÇMIŞ, SİZ ATALARIMIZLA BİR TUTABİLİR MİSİNİZ BU HIRSIZLARI, HARAMİLERİ?”

Ana Sayfa » GENÇLİK » TUNÇ SOYER’DEN SERT YANIT: VAHDETTİN, MUSTAFA KEMAL İÇİN HAİN DEMİŞ, İNGİLİZLERİN TEKNELERİNE BİNİP KAÇMIŞ, SİZ ATALARIMIZLA BİR TUTABİLİR MİSİNİZ BU HIRSIZLARI, HARAMİLERİ?”

Eklenme : 12.09.2022 - 12:59

TUNÇ SOYER’DEN SERT YANIT: VAHDETTİN, MUSTAFA KEMAL İÇİN HAİN DEMİŞ, İNGİLİZLERİN TEKNELERİNE BİNİP KAÇMIŞ, SİZ ATALARIMIZLA BİR TUTABİLİR MİSİNİZ BU HIRSIZLARI, HARAMİLERİ?”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin kurtuluşunun 100. yıl dönümünde işbirlikçi saltanatı hedef alan sözlerine AKP ve MHP’den gelen tepkilere yanıt verdi.

Bugün Halk TV’de yayına başlayan İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın ilk konuğu olan Soyer, iktidar kanadından gelen tepkilere şu yanıtı verdi:

“Nutuk’un birinci sayfasında Mustafa Kemal Atatürk, ‘Samsuna çıktığım gün genel durum ve görüş ülkeyi savaşa sokanlar kendi hayatlarının peşine düşerek ülkeden kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin soysuzlaşmış. Kendini ve yalnızca tahtını güvenceye alabileceği alçakça önlemler araştırmakta. Damat Ferit başkanlığındaki hükümet başarısız, zavallı ve korkak…’ diyor.

Osmanlı, Selçuklu bizim atamız. Sadece bir fikre inanan insanların ataları değil ki, hepimizin ataları ama Vahdettin ile Fatih Sultan Mehmet Han bir mi? Mustafa Kemal için ‘hain’ demiş, suikastler düzenlemiş. Nihayet hayran olduğu İngiliz teknelerine binip kaçmışlar. Siz o atalarımızla bir tutabilir misiniz bu hırsızları, haramileri? Tutamazsınız.

‘BUNLARI TEŞHİR EDİP, GERÇEKTEN NE OLDUĞUNU SÖYLEMEYİP DE NE YAPACAĞIZ?’

Bu vatan hainliği değilse nedir? Ülkeyi vatan hainlerine teslim etmek, Sevr’i imzalamak… Ondan sonra onların gemilerine binip bu ülkeyi terk etmek, milli kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk için idam fermanları çıkartmak… Biz bunları teşhir edip, gerçekten ne olduğunu söylemeyip de ne yapacağız? Eğer bu milleti seviyorsak, bunları ayırmak mecburiyetindeyiz. Elbette Osmanlı karşıtı değiliz, hepimizin atası. İzmir’in en şaşalı, en görkemli dönemleri Osmanlı döneminde yaşanmış. Bizim Osmanlı’ya karşı olmamız mümkün olabilir mi? Osmanlı’ya olan sevgi neden sadece birilerinin tekelinde olsun? Elbette bizim de atalarımız, elbette biz de sonsuza kadar sahip çıkarız.

Biz barışı sonuna kadar savunacağız ama bir emperyalist saldırı olursa da en başta direnen İzmir olacaktır. Yunan’ın Y’sini ağzımıza almamışız. Böyle bir şey olabilir mi? Biz bütün emperyalistler için söyledik. Emperyalist işgalcilere karşı en büyük tokat İzmir’den atıldı dedik. O nedenle hepsini kast ederek söyledik. Bu kutuplaştırma, ayrıştırma sözcüğü, böyle bir konuşmanın içeriğinden bile toplumu ayrıştırma… Bu böl, yönet var ya. Bazı yöneticilerin çok daha kolayına geliyor… Çok daha kolay çünkü”

‘TARKAN PARA ALMAYACAK’

Öte yandan Tunç Soyer, 9 Eylül’deki konser için Tarkan’ın para almayacağını açıkladı. Soyer “Tarkan’ın cebine 5 kuruş girmeyecek. Belirlenen kaşe ücretini Tarkan hayır işleri için kullanacak. Alternatifler üzerine çalışıyoruz ama Tarkan İzmir’e bir kız öğrenci yurdu yaptırabilir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı etkinliğinde, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içendeydi. Gençleri, kadınları ve geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar” demişti.

Bu ifadelere karşılık MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek kelime edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100. yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkânsız devşirme hastalığıdır” demişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Soyer’i “Güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, ülkemize yapılmış düşmanlıklara karşı konuşması gerekenlerin Osmanlı Devleti’ni hedef alması şuursuzluktur” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları