TUNCELİ’DE MAÇOĞLU’NDAN ”HELAL SANA BAŞKAN” DEDİRTECEK SÖZLEŞME: ÇALIŞANLARA YILBAŞINDA İKRAMİYE HAKKI

Ana Sayfa » YURTTAN » TUNCELİ’DE MAÇOĞLU’NDAN ”HELAL SANA BAŞKAN” DEDİRTECEK SÖZLEŞME: ÇALIŞANLARA YILBAŞINDA İKRAMİYE HAKKI

26.12.2019 - 15:44

TUNCELİ’DE MAÇOĞLU’NDAN ”HELAL SANA BAŞKAN” DEDİRTECEK SÖZLEŞME: ÇALIŞANLARA YILBAŞINDA İKRAMİYE HAKKI

 

Tunceli Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen), Sosyal Denge Sözleşmesi imzalandı.

SoL’un haberine göre; belediye meclis salonunda gerçekleşen protokole, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Canan Ay Doğan, Ümit Kaya, Tüm Bel-Sen Dersim Şube Başkanı Mazlum Doğan, sendika temsilcileri ve belediye emekçileri katıldı.

Yapılan sözleşmenin ardından konuşan Tüm Bel-Sen Tunceli Şube Başkanı Mazlum Doğan, “Açlık sınırlarının, rakamların yükseldiği bu dönemde belediyemizde 44 kişiyle yapılan bu toplu sözleşme çok anlamlıdır. 2020-2021 yılını kapsayan bu sözleşmenin, birliğimize, dayanışmamıza, emeğimizin kutsallığına hizmet edeceğine inancım tamdır” ifadesini kullandı.

“Ortak iş yapmayı önemli buluyoruz. Tartışmadan çok müzakereyle devam eden bu sürece katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Yaşadığımız dünya sadece insan merkezli değil, ekolojik açıdan ekolojik dengeyi korumak temel hedeflerimizden biri olmalı. Bizler bunu farkındalığıyla tüm canlıların yaşamını önemseyen bir programı savunuyoruz” diyen Belediye Başkanı Maçoğlu, sözleşmedeki maddelerin önemine değindi.

Sözleşmede yer alan maddeler şöyle:

1- Çalışan, birden çok eşli evlilik yapar ise sözleşmeden doğan haklardan faydalandırılmayacaktır.

2- Çalışanların hizmet verdikleri alanda, halk ile daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla ana dil ve yerel dillerde öğrenim görmelerine belediye olanak sağlar.

3- Belediye yönetim ve çalışanlar, verdiği hizmetlerde ekolojik dengeyi korumayı esas alır.

4- Aralık ayında maaş ve temel haklar ile birlikte 1250 TL yılbaşı ikramiyesi ödenir.

5- 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Bayramı’nda 2000 TL net bayram ikramiyesi ödenir.

6- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar izinli sayılır.

7- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadın çalışanlar izinli sayılır.

8- Çalışanların alkol, kumar vb alışkanlıklar ile aile içi şiddet uyguladığı anlaşıldığı takdirde, sözleşmeden elde ettiği hak ve alacaklardan yararlanamayacak.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :