TUNUS’TA İLK AÇIK EŞCİNSEL CUMHURBAŞKANI ADAYI

Ana Sayfa » GÜNCEL » TUNUS’TA İLK AÇIK EŞCİNSEL CUMHURBAŞKANI ADAYI

09.07.2019 - 17:23

TUNUS’TA İLK AÇIK EŞCİNSEL CUMHURBAŞKANI ADAYI

 

48 yaşındaki avukat Baatur, eşcinsellere hapis cezası verilen ülkede LGBTİ+ haklarını için mücadele ediyor.

 


Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 10 Kasım Pazar günü sandığa gidecek Tunus’ta, eşcinsellerin haklarını savunan avukat Münir Baatur’un adaylığı gündeme oturdu. Ülke tarihindeki ilk açık eşcinsel aday olan Baatur, eşcinselliğin suç sayıldığı Tunus’ta algıları değiştirmek için aday olduğunu anlattı ve “Demokrasi, çoğunluğun kurallarını azınlığa dayatması değildir. Azınlıkların haklarının haklarının korunması sorumluluğu ile ilgilidir”  dedi.

LGBTİ+’ların hakları için mücadele eden Shams isimli sivil toplum kuruluşunun ve Liberal Parti’nin başkanı olan Baatur; bir avukat olarak ülkede yıllardır eşcinsellerin haklarını savunuyor.

Jerusalem Post’taki habere göre, 48 yaşındaki Baatur, resmen aday olmak için gereken 100 bin imzayı topladıktan sonra, geçen hafta adaylığını ilan etti. “Yıllarca azınlık hakları için savaştıktan sonra, cumhurbaşkanlığını benden iyi yürütecek bir isim olmadığına inanıyorum” diyen Tunuslu avukat, bu adaylıkla ‘algıları değiştirmek istediğini’ anlatıyor.

EŞCİNSELLERE HAPİS CEZASI

Anketlere göre, Tunus halkının yüzde 93’ü eşcinselliğe olumsuz bakıyor. Baatur’un kaldırmayı vaat ettiği, eşcinselliğe üç yıla kadar hapis cezası öngören 230’uncu maddenin de bunda payı büyük. Aralık ayında bir grup erkek tarafından darp edilince suç duyurusunda bulunan bir eşcinsel, yargıcın dayatmalar içeren uzun bir konuşmasını dinlemek zorunda kaldı. Darp edenler ise şikayetçinin eşcinsel olduğunun ortaya çıkması sonrasında serbest bırakıldı.

İnternetten tanıştığı bir erkekle buluşan bir başka eşcinsel ise iki erkeğin cinsel saldırısına uğradı. Suç duyurusunda bulunduğunda ise daha önce eşcinsel ilişkiye girdiğinin tespit edilmesi sonrası altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Ona saldıran iki erkek de serbest bırakıldı.

KENDİSİ DE HAPİS YATTI

Artı Gerçek’te yer alan habere göre kendisi de 230’uncu madde nedeniyle üç ay hapis yatan Baatur ise cumhurbaşkanlığına sadece adaylığını koyarak bile, ülkedeki eşcinsellerin karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekeceğini anlatıyor. Çok fazla Tunusluyu ikna edemeyeceğini söylese de, “Fakat adaylığımı geri çekmeyeceğim. Son ana kadar değerlerimi savunacağım” diyor.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ VAADİ

Baatur, insan hakları temelinde bir kampanya yürütecek. İdam cezasını ve eşcinselliği suç sayan 230’uncu maddeyi kaldırmayı vaat ediyor. Kadın haklarını ilerleteceğini söylüyor, “Tunus’ta kadınlara erkeklerin yarısı kadar miras bırakılıyor. Bunu değiştirmek istiyorum. Tam bir cinsiyet eşitliğinden söz ediyorum, anayasada yazılı olduğu gibi” diyor.

EŞCİNSELLERE BASKI ARTTI

Tunus, Zeynel Abidin Bin Ali’nin 23 yıllık iktidarının ekonomik krizin getirdiği halk isyanıyla devrildiği 2011’den bu yana, Arap isyanlarına sahne olan diğer ülkelere kıyasla daha yumuşak ve demokratik bir geçiş süreci yaşıyor. Ancak İslami partilerin yükselişi ile eşcinseller üzerindeki baskı artmış durumda

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :