4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

TÜRK İŞ BAŞKANI ASGARİ ÜCRETTE AÇLIK SINIRINI İŞARET ETMİŞTİ, ERDOĞAN SON NOKTAYI KOYDU: ”HERKES HESABINI 2023’TE YÜZDE 20 ENFLASYON SEVİYESİNE GÖRE YAPSIN”

Ana Sayfa » EKONOMİ » TÜRK İŞ BAŞKANI ASGARİ ÜCRETTE AÇLIK SINIRINI İŞARET ETMİŞTİ, ERDOĞAN SON NOKTAYI KOYDU: ”HERKES HESABINI 2023’TE YÜZDE 20 ENFLASYON SEVİYESİNE GÖRE YAPSIN”

Eklenme : 13.12.2022 - 21:12

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

Artık açlık sınırının bile çok altında kalan asgari ücret rakamı 5 bin 500 liranın, 2023’te kaç lira olacağına yönelik can yakan tartışmalar doruk noktasına ulaştı. Milyonlarca insanın varlıkla yokluk arasında geleceğini belirleyecek kadar önem taşıyan yeni açıklanacak rakam işçileri, kamu kesimi çalışanlarını, emeklileri yakından ilgilendiriyor. Diğer bir deyişle ülkenin yüzde 60’lık kesiminin kaderi bugünlerde tek bir kişinin ağzından çıkacak olan söze bağlı. O söz de  Türkmenistan’a giden Erdoğan tarafından  söylendi:

”Açıkça söylüyorum, herkes hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın.”

Bu şu anlama geliyor: Asgari ücrete yapılacak zam yüzde 20 oranını aşmayacak.

Peki bunu ilk kim dillendirdi?

Türk İş Başkanı Ergün Atalay efeleniyormuş gibi görünerek ”Kırmızı çizgimiz açlık sınır olan 7. 785 liradır” dediğinde aslında her şey açığa çıkmıştı. Aylardan bu yana 10 bin liranın üzerinde rakamların telaffuz edildiği bir süreçte bugün nihayet ayaklar suya erdi. Erdoğan artışta yüzde 20 oranını işaret etti. Bu çalışanlar açısından gerçek enflasyonun yüzde 185’ler seviyesinde gittiği aşamada tam bir trajedi. Bu arada bunun üstünde bir oran açıklanabilir mi? Evet, mümkün. Ama yüzde 185’lere ulaşan 2022 enflasyonunda darmadağın olan kitleleri hangi rakam kurtarabilir ki?

İşte Erdoğan’ın son yaptığı açıklama:

” Asgari ücret, memur ve emekli maaşları başta olmak üzere çalışanların refah seviyelerindeki gerilemeyi telafi etme yönündeki gayretlerimizin enflasyon maskesinin ardına sığınan haramzadelerce akamete uğratılmasına rıza gösteremeyiz. Yılbaşında bu çerçevede ortaya çıkacak her hareketlenmeyi yakından izleyecek, reel ekonomik işleyişe aykırı her gelişmeyi belirleyecek, insanımızın hakkına el uzatanları buna pişman edeceğiz. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının ortak geleceği, ortak menfaati bizim için her bir ferdin kişisel kazanç hırsından önemlidir. Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 sonunda yüzde 20’ler seviyesine, 2024’te tek haneli rakamlara düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Açıkça söylüyorum, herkes hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın. Aksi yönde hareket edenlere hükümet olarak biz kendi yetkilerimizi, milletimiz de tercihleriyle kendi iradesini kullanarak gereken cevabı verecektir.

 

İLGİLİ HABER: İLK İŞARETİ ERGÜN ATALAY VERMİŞTİ: KIRMIZI ÇİZGİMİZ AÇLIK SINIRI OLAN 7.785 LİRADIR. VE ERDOĞAN YÜZDE 20 ORANINI TELAFFUZ EDEREK TARTIŞMAYA SON NOKTAYI KOYDU.

 

TÜRK İŞ MİLYONLARCA ASGARİ ÜCRETLİYİ NASIL ATEŞE ATTI? BÜYÜK, KİRLİ OYUNU TEK TEK AÇIKLIYORUZ…

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları