22 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

TÜRK İŞ BAŞKANI ATALAYIN ”45 SENEYE BEDEL OLACAK” DEDİĞİ ASGARİ ÜCRETTE İSTEDİĞİ RAKAM 3900TL ÇIKTI

Ana Sayfa » EKONOMİ » TÜRK İŞ BAŞKANI ATALAYIN ”45 SENEYE BEDEL OLACAK” DEDİĞİ ASGARİ ÜCRETTE İSTEDİĞİ RAKAM 3900TL ÇIKTI

Eklenme : 09.12.2021 - 18:35

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

Asgari Ücret Tepit Komisyonu, bugün TİSK Merkezi’nde üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonrasında gazetecilerin karşısına geçen Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor” ifadelerini kullandı.

TARAFLARDAN YALANLAMA

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Çalışma Genel Müdürü Önder’in bu yöndeki açıklamasının ardından, Türk-İş ve TİSK rakam belirttikleri yönündeki ifadeleri yalanladı. Türk-İş’ten yapılan açıklamada henüz net bir rakam belirtilmediği ifade edildi.

TİSK’ten yapılan açıklama şöyle:

 

“ERDOĞAN HAKÇA BİR ASGARİ ÜCRETİN ALTINA İMZA ATABİLİR Mİ”

Öte yandan asgari ücreti ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “TÜİK Başkanı, asgari ücret alacak binlerce kişiyi yanlış bilgilendirdiği için, TÜİK ile ilgili rakamları doğru yayınlamadığı için, enflasyon üzerinden asgari ücretin belirleneceğini bildiği halde binlerce vatandaşımızın hakkını hukukunu yalan beyanlarıyla engellediği için ana muhalefet partisi liderini içeri almıyor. Bu TÜİK Başkanı o görevdeyken biz asgari ücreti konuşabilir miyiz? 100 bin liranın üzerinde maaş alan Recep Tayyip Erdoğan, gerçekten hakça bir asgari ücretin altın imza atar mı” diye yanıt verdi.

“ASGARİ ÜCRET KESİNLİKLE 5 BİN LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yastık altı para” çağrısı için Özkoç, “Dolar almış başını gidiyor, vatandaşın geçinecek parası yok, Cumhurbaşkanı milletle dalga geçiyor. Cumhurbaşkanı hangi fırsattan bahsediyor? Mesela beşli çetenin aldığı ihalelerden milletimizin bir payı olacak mı? Mesela esnafın faiz borcunu sıfırlayacak mısın? Milletin yastığının altında dolar var mı dolar? 1 trilyon lira şu an da milletin borcu var. Senin borcun var mı? Katar’da mı paralar, nerede? Senin borcun var mı gerçekten? İnsanların borcu var, birbirlerinin yüzlerine bakamıyorlar. Sen hiç borçlandın mı? Asgari ücret, normal olarak kesinlikle 5 binin altına düşmemeli. Asgari ücret, getirdiği zamların, kaybettikleri rakamların tamamını telafi edecek bir asgari ücret olmalı” dedi.

 

ilgili haber:

20 YIL BOYUNCA SUSAN TÜRK İŞ BAŞKAN ATALAY, ŞİMDİ NİÇİN ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA ASLAN KESİLDİ?

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları