TÜRK İŞ BİLE BUNU SÖYLÜYORSA, VAY YOKSULUN HALİNE.

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRK İŞ BİLE BUNU SÖYLÜYORSA, VAY YOKSULUN HALİNE.

25.10.2018 - 13:22

TÜRK İŞ BİLE BUNU SÖYLÜYORSA, VAY YOKSULUN HALİNE.

Mızrak çuvala sığmaz olunca gerçeklerle yüzleşmek kaçınılmaz bir hal alıyor.

AKP iktidara geldiğinden bu yana hükümetle ilişkilerini ”sorunsuz” biçimde sürdüren Türk İş yaprığı araştırmada çarpıcı bir Türkiye fotoğrafını ortaya koyma zorunda kaldı.

Türk-İş’in araştırmasına göre, ekim ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 1919, yoksulluk sınırı 6252 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı araştırması’nın ekim ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’ 1919 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 6252 lira oldu.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1.38 oranında arttı. Bu yılın on aylık bölümünde fiyatlardaki artış oranı yüzde 19.35’e ulaştı. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 24.28 olarak hesaplandı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :